Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

KULTURA

Koła gospodyń wiejskich prezentowały się w Muzeum Wsi Radomskiej

niedziela, 01 sierpnia 2021 12:04 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich Polska od Kuchni gościł w sobotę, 31 lipca w Muzeum Wsi Radomskiej. Zaprezentowało się 49 kół gospodyń wiejskich z całego Mazowsza.

270 kół gospodyń wiejskich z całego Mazowsza zgłosiło się do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich Polska Od Kuchni. Organizatorzy zaprosili do wspólnej zabawy i prezentacji 49 z nich. Prezentacje regionalne odbyły się w sobotę, 31 lipca w Muzeum Wsi Radomskiej. Jury oceniało koła w konkursach: kulinarnym, artystycznym, Miss Wdzięku, Kobieta Gospodarna i Wyjatkowa. Swój głos mogła także oddać publiczność. Były pokazy kulinarne i okazja do degustacji tradycyjnych dań. Festiwal to okazja do promowania kół gospodyń wiejskich oraz tego co robią na co dzień. Cezary Molski, dyrektor merytoryczny Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich Polska Od Kuchni:

Zbigniew Skuza, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej:

 Prezentowało się 49 kół gospodyń z całego Mazowsza. Wśród nich było Koło Gospodyń Wiejskich z Pogorzelca gm. Maciejowice. Panie w jednakowych, kwiecistych sukienkach i czerwonych koralach prezentowały lokalne smakołyki, przygotowały także piosenkę:

O uznanie zwiedzających i jury rywalizowało także Koło Gospodyń Wiejskich Tarczyńskie Perełki z Tarczyna. Mówi Agata Klimczak- Kołakowska z KGW w Tarczynie:

Pięknym wystrojem i smacznymi zapachami zwiedzających przyciągało stoisko Koła Gospodyń Wiejskich w Gośniewicach gm. Jasieniec. Monika Fruwa, prezes KGW w Gośniewicach:

W Muzeum Wsi Radomskiej prezentowały się także panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Drężku:

Lokalne smakołyki na swoim stoisku oferowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Płaskowie gm. Jedlińsk:

Dorota Solecka mówiła o działalności Koła Gospodyń Wiejskich Babski Kocioł w Mieczysławowie gm. Zwoleń:

Podczas festiwalu koła gospodyń wiejskich rywalizowały w konkursach. W I etapie konkursu artystycznego Jury przyznało 1 miejsce KGW „Dwórki Heleny w Helenowie”, 2 miejsce KGW w Gnatach, 3 miejsce KGW „Pod Lipą” w Lipie Miklas. W konkursie kulinarnym: 1 miejsce KGW „Wysokie Obcasy” w Winnicy, 2 miejsce KGW „Wolska Brać”, 3 miejsce KGW w Kępiste Borowe. Wybory Miss Wdzięku: 1 miejsce Marlena Kucharska – KGW w Kazuniu Polskim, 2 miejsce Anna Szpura – KGW Korniczanki, 3 miejsce Anna Ebing – Stowarzyszenie KGW „Kalinka” w Jednorożcu. Wybory Miss Wdzięku 45 + nagrody otrzymały:  Iwona Kalbarczyk – KGW „Płaskowskie Raki”, Marzena Górecka – KGW „Wysokie Obcasy” w Winnicy i Małgorzata Sikora – KGW w Ludwikowie. Kobieta Gospodarna i wyjątkowa – opowiedz swoją historię 1. KGW w Starej Otoczni „Na Szpilkach” 2. KGW „Okuniewianki” 3. KGW „Grochowianki”.

Finał Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich Polska Od Kuchni odbędzie się 25 września na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie.