Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Rita z Cascia, zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 maja 2022

KULTURA

Wkrótce ferie zimowe. Resursa zaprasza!

poniedziałek, 17 stycznia 2022 20:00 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Resursa Obywatelska w Radomiu przygotowała propozycje dla grup zorganizowanych na czas zbliżających się ferii zimowych od 31 stycznia do 13 lutego 2022 roku.

SPACEROWO, Zwiedzanie Muzeum Historii Najnowszej Radomia i udział w grze miejskiej „Śladami św. Kazimierza". Czas trwania: ok. 2h

Wycieczka do Muzeum Historii Najnowszej Radomia  (Kamienica Deskurów) na wystawę „Świat Zmysłów. Kosmos jest w nas". – Czas zwiedzania wystawy: ok. 1 godz. Wstęp bezpłatny

Wystawa „Świat zmysłów. Kosmos jest w nas", udostępniona przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wystawa prowadzi nas przez ponad sześćdziesiąt eksperymentów i pozwala na samodzielne wykonywanie doświadczeń, a aby pojąć naturę zjawiska, objaśnia nam je za pomocą prostej instrukcji. W ten sposób dowiadujemy się, że obraz w siatkówce oka jest odwrócony, sprawdzamy swoją umiejętność rozróżniania kolorów, a także słyszenia. Eksperyment i doświadczenie w ogrodzie zapachów, pozwolą nam na określenie, na jaki zapach jesteśmy wyczuleni, a który sprawia nam przyjemność. Zmysł dotyku zbadamy, poznając te obszary ciała, w których receptory działają najintensywniej. To tylko wprowadzenie do wystawy, która w kolejnym etapie odpowie nam na pytanie, dlaczego tak ważna jest symetria: czy to, że mamy dwoje oczu, czy dwoje uszu zwiększa nasze możliwości postrzegania świata? A może prościej nas przez to wprowadzić w błąd i oszukać nasze zmysły? Jak obserwować świat i poprawnie odczytać wszystko to, co nas otacza? W jakim stopniu ułatwiają nam to nasze zmysły?

Gra miejska „Śladami Św. Kazimierza" – odbędzie się na terenie Miasta Kazimierzowskiego. Podążymy śladami św. Kazimierza. Drużyny będą miały do rozwiązania zadania znajdujące się w obszarze Miasta Kazimierzowskiego.

„Śladami radomskich mozaik", Czas trwania: ok. 2h - mozaiki stanowią przykład porywających i fascynujących dekoracji plastycznych, charakterystycznych szczególnie dla okresu PRL.  Zdobią one zarówno zewnętrzne elewacje, jak i wnętrza różnych obiektów użyteczności publicznej, urzędów, czy fabryk.

Spacer i zwiedzanie miejsc, gdzie można zobaczyć radomskie mozaiki odbędzie się z przewodnikiem.

FILMOWO- Pokaz filmu (do wyboru spośród dwóch tytułów): 

1. „Emma i Kacper w teatrze" Czas trwania: ok. 2,5 godziny. Opis filmu: Kacper i Emma idą do teatru z innymi dziećmi z przedszkola. Przedstawienie tak bardzo im się podoba, że postanawiają zostać aktorami. Przedszkole do którego uczęszczają przyłącza się do akcji wsparcia sierocińca w Indiach. Kacper i Emma wpadają na pomysł aby wystawić sztukę teatralną a zebrane pieniądze przeznaczyć na pomoc sierocińcowi. Zaczyna się kolejna przygoda pełna niespodziewanych zwrotów akcji i nieprzewidzianych trudności. Ale dzielne przedszkolaki zawsze dają radę! Po takiej dawce rozrywki zapraszamy do zwiedzania zakątków „Resursy": sceny, reżyserki, garderoby. Zwiedzaniu towarzyszyć będą warsztaty teatralne.

  1. „O czym szumi las"Czas trwania filmu: ok. 1,5 godziny. Za sprawą filmu przeniesiemy się do bardzo kolorowego, tętniącego życiem lasu Hucky Bucky. Na pierwszy rzut oka jest to bardzo przyjemne i bezpieczne miejsce. W lesie mieszkają zwierzątka różnych gatunków. Żyje im się całkiem dobrze, jednak problemem jest brutalne prawo natury. Grupa myszy zaczyna mieć dosyć nieustannego chowania się przed drapieżnikami i postanawia działać. Sposobem na brutalne ataki ma być ustawa o życiu w zgodzie i zaprzestaniu zjadania się nawzajem. Tylko jak przekonać drapieżniki do nowej idei?

WARSZTATOWO. Gry i zabawy naszych dziadków, czyli jak spędzano dawniej czas, gdy o Internecie jeszcze nikt nie słyszał. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, że był czas, kiedy nie korzystano z internetu. Co wtedy robiono, jak spędzano wolny czas? W co grali i jak bawili się nasi Dziadkowie? Dzieci poznają najpopularniejsze gry i zabawy z okresu PRL. Czas trwania: ok. 2 godzin. Zajęcia interaktywne polegające na zdobywaniu sprawności obejmujących:

-        Pisanie krótkiego tekstu na maszynie marki Łucznik

-        Układanie kostki Rubika

-        Pisanie odręcznego tekstu przez kalkę maszynową

-        Filmy animowane dla dzieci z okresu PRL, warsztaty jak zrobić coś z niczego, kapsle („wyścig pokoju"), gra w klasy i inne gry i zabawy.

Wszystkie propozycje (oprócz zwiedzania wystawy w Muzeum Historii Najnowszej Radomia) kosztują 10 zł. od osoby. Grupy zorganizowane zapraszamy w godzinach 10.00-12.30 i 13.00 – 15.30. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna lub mailowa. Kontakt: tel. 48 362 85 90 lub  resursa.radom@wp.pl

Tag: