Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

Muzea

67 sztuk broni palnej trafiło do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

czwartek, 27 stycznia 2022 15:52 / Autor: Michał Kaczor
fot. Muzeum im. Orła Białego
Michał Kaczor

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej wzbogaciło się o 67 sztuk broni palnej. Egzemplarze pochodzą z XIX wieku i II wojny światowej.

Broń trafiła do muzeum postanowieniem sądu. Wcześniej nielegalnie przechowywał ją mieszkaniec powiatu staszowskiego. Muzeum im. Orła Białego było jednym z czterech podmiotów ubiegających się o ich przekazanie, jako przedmiotów o wartości historycznej.

- Staliśmy się właścicielami 67 egzemplarzy broni palnej i jej elementów. To są rzeczy z XIX wieku, a najstarsza pochodzi z 1867 roku. Broń przekazał nam Sąd Okręgowy w Kielcach postanowieniem z końca ubiegłego roku - mowi Grzegorz Bień, dyrektor muzeum.

Przekazana broń to karabiny niemieckie, rosyjskie, austriackie, austro-węgierskie, włoskie, angielskie, francuskie i radzieckie.

- Nie brakuje różnego rodzaju mauserów, mosinów, mannlicherów, czy beretty. Stan jest różny i będzie wymagał konserwacji. Część takiej broni już posiadaliśmy, ale jest 6-7 egzemplarzy, których w naszym muzeum nie było - tłumaczy dyrektor.

Wśród 67 przekazanych egzemplarzy broni jest Mannlicher Carcano. To właśnie z tego modelu zamachowiec zastrzelił Johna F. Kennedy'ego.

Broń ma być dostępna na ekspozycji w muzeum w ostatnim kwartale tego roku.