Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

KULTURA

Muzyka sakralna rozbrzmiała w Kozienicach

niedziela, 24 kwietnia 2022 19:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Po dwuletniej przerwie związanej z pandemią, usłyszeliśmy dziś jak chóry z Kozienic i okolic śpiewem chwalą Pana. Dziś w kościele pw. św. Krzyża w Kozienicach odbył się VIII Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika.

Historia Festiwalu Muzyki Sakralnej sięga 2013 roku, kiedy to w Kozienicach odbyła się jego pierwsza edycja. Jednym z założeń tego wydarzenia jest upamiętnienie osoby Józefa Furmanika oraz promocja jego twórczości. O tym wybitnym kompozytorze muzyki organowej i liturgicznej opowiedziała na samym początku Elwira Kozłowska - dyrektor Kozienickiego Domu Kultury, który od samego początku jest zaangażowany w organizację Festiwalu. Stałymi bywalcami Festiwalu są dwa kozienickie chóry: Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika pod dyrekcją siostry Anny Sulimy oraz FERMATA Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Muzycznej „Kanon” pod dyrekcją Anny Kuczmery, która tak wspomina początki Festiwalu. W tym roku do udziału w kozienickim święcie muzyki sakralnej zaproszeni zostali również: Chór Miasta Garwolin pod dyrekcją Radosława Mitury i Zespół Kameralny Gregorianum pod dyrekcją Bereniki Jozajtis.

Ponadto gośćmi festiwalu byli Antonina Krzysztoń - piosenkarka z 40-letnim doświadczeniem scenicznym specjalizująca się w poezji śpiewanej oraz Marcin Majerczyk - gitarzysta występujący na scenie razem z Marylą Rodowicz. 

Patronami honorowymi Festiwalu byli: Piotr Kozłowski – burmistrz Gminy Kozienice, Krzysztof Wolski – starosta Powiatu Kozienickiego, proboszczowie obu kozienickich parafii: ks. dziekan Władysław Sarwa oraz ks. kanonik Kazimierz Chojnacki, a także Antoni Józwowicz – prezes Enei Wytwarzanie. Spółka wsparła również finansowo organizację tego wydarzenia. Po zakończeniu części muzycznej odprawiona została msza święta, a po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku Jana Pawła II dla uczczenia ósmej rocznicy kanonizacji Papieża Polaka.

Patronem Medialnym VIII Festiwalu Muzyki Sakralnej w Kozienicach było Radio Plus Radom. Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji z tego wydarzenia: