Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: Sobota, 13 sierpnia 2022

KULTURA

Nie tylko dla moli (książkowych)

poniedziałek, 27 czerwca 2022 12:04 / Autor: Magdalena Król
fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego
Magdalena Król

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wystawę "Lalkowo-lekturowo. Nie tylko dla moli (książkowych)". Otwarcie wystawy nastąpi w piątek, 1 lipca, o godzinie 17:00.

Wystawa to prezentacja lalek artystycznych, będących odwzorowaniem postaci ze znanych i lubianych powieści, lektur szkolnych i baśni. Na wystawie zostanie zaprezentowanych łącznie 167 lalek, jedenaście scen z literatury polskiej, siedem scen z literatury obcej i sześć scen z baśni H.Ch. Andersena.

- Ta wystawa pokazuje sceny ze wszystkim możliwych lektur szkolnych, na wszystkich poziomach nauczania - wyjaśnia Ilona Pulnar-Ferdjani z Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Lalki są wykonane przez dwie radomianki, pasjonatki: Jolantę Weiser i Annę Michalczyk.

- Chciałyśmy wiernie odtworzyć stroje, wiec potrzebne były odpowiedni materiały - wyjaśnia Jolanta Weiser.

- Nas fascynowały historie strojów, interesowałyśmy się też literaturą, historią kolorów, to wszystko zainspirowało nas do stworzenia lalek. Te lalki nie są przeznaczone dla dzieci, to nie są przytulanki, to są lalki do oglądania - dodaje Anna Michalczyk.

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty tworzenia pacynek dla najmłodszych – „Pacynki dla chłopca i dziewczynki”. Ekspozycja będzie prezentowana do końca roku.