Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Muzea

Ten sztucer kochali żołnierze Augusta Poniatowskiego, a produkowano go w Kozienicach

czwartek, 24 listopada 2022 10:30 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Pierwsza produkowana seryjnie broń gwintowana na potrzeby Wojska Polskiego produkowana była w Kozienicach. Miejscem jej powstania była kozienicka rusznikarnia założona przez ostatniego króla Polski. Model sztucera kozienickiego – cenionego przez żołnierzy Augusta Poniatowskiego – zobaczymy w piątek 25 listopada w Muzeum Regionalnym w Kozienicach.

Dziś Kozienice kojarzone są w Polsce przede wszystkim z Elektrownią, ale pod koniec XVIII wieku miasto słynęło z produkcji broni. Pewnie większość mieszkańców Kozienic słyszała o Hamerni zbudowanej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, którą po dziś dzień znajdziemy przy ulicy Przemysłowej, w pobliżu ulicy Hamernickiej właśnie. Nie każdy natomiast musi wiedzieć, że nieopodal, w okolicy obecnych zakładów mleczarskich znajdowała się również rusznikarnia, która niestety nie przetrwała do naszych czasów. Tam właśnie powstały kozienickie sztucery. Jak mówi historyk pracujący w Muzeum Regionalnym w Kozienicach Grzegorz Kocyk – sztucer odznaczał się dużą celność i solidnym wykonaniem – z tego powodu był ceniony w Wojsku Polskim Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Do dziś zachowało się niewiele oryginalnych broni, które wyszły z kozienickiej rusznikarni. Jeden egzemplarz sztucera kozienickiego znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego i to właśnie na jego podstawie powstał model, który w piątek zaprezentowany zostanie w Kozienicach. Stworzenia modelu podjął się inny pracownik Muzeum - Aleksander Kulikov, który wiernie odtworzył pierwowzór, a jego dzieło różni się od oryginalnej broni z zasadzie tylko tym, że… nie strzela. Bogactwo detali będziemy mogli zobaczyć na własne oczy już w najbliższy piątek 25 listopada w kozienickim Muzeum.

Jako ciekawostkę należy dodać, że data nie jest przypadkowa, bo 25 listopada przypada zarówno rocznica koronacji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, jak i jego abdykacji. Dodatkowego smaczku całej historii nadje fakt, że 25 listopada obchodzimy również imieniny Katarzyny, a jak wiemy z lekcji historii to właśnie pod rządami carycy Katarzyny II Rosja dokonała rozbioru Polski. Katarzyna II jest także bohaterką jednej z najbardziej rozpoznawalnych piosenek Jacka Kaczmarskiego „Sen Katarzyny II”, który w piątkowy wieczór będziemy mogli wysłuchać w Muzeum podczas koncertu Andrzeja Jarząbka „Lekcja Historii z Jackiem Kaczmarskim”. Początek wieczoru historycznego o godzinie 17:00. Na wydarzenie zapraszamy, a tymczasem zachęcamy do wysłuchania naszej historycznej rozmowy z Muzeum Regionalnego w Kozienicach. Usłyszycie w niej jeszcze więcej ciekawych informacji o tradycji produkcji broni w Kozienicach: