Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Muzea

Przyroda Kozienickiego Parku Krajobrazowego zawitała do muzeum

piątek, 24 lutego 2023 18:04 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

40 lat temu, w 1983 r., powstał Kozienicki Park Krajobrazowy. Z okazji okrągłego jubileuszu Muzeum Regionalne w Kozienicach przygotowało okolicznościową ekspozycję przybliżającą bogactwo miejscowej przyrody. My już wystawę odwiedziliśmy z aparatem i mikrofonem. Zobaczcie i posłuchajcie.

W oparciu o zbiory Kozienickiego Parku Krajobrazowego w muzealnych salach powstało leśne uroczysko, czyli miejsce w którym bytują mieszkańcy puszczy: liczne gatunki ptaków drapieżnych, kaczek, dzik, lis czy budzący grozę wilk. Prezentację uzupełniają fotografie. Wykonali je: Artur Tabor, Sławomir Wąsik, Maciej Rębiś, Robert Dróżdż, Wojciech Kuchta.

Ekspozycja kierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Trzeba jednakże podkreślić, iż jej walory edukacyjne są szczególnie wartościowe dla najmłodszych. Tym samym może się ona stać źródłem wiedzy o przyrodzie, tak charakterystycznej i cennej dla całego regionu. Przypomnijmy: Kozienicki Park Krajobrazowy to ponad 26 tys. ha (plus 36 tys. ha otuliny), 15 rezerwatów przyrody oraz siedlisko m.in. ok. 200 gatunków ptaków. Jest jednym ze 125 parków krajobrazowych w Polsce.

Wystawa „W ostępach puszczy – 40 lat Kozienickiego Parku Krajobrazowego" jest dostępna dla zwiedzających od 24 lutego do 11 kwietnia. Poniżej o wystawie opowiada jej komisarz - Elżbieta Wit z Muzeum w Kozienicach. Zamieszczamy też małą próbkę tego co w Muzeum można zobaczyć: