Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Muzea

Poznaj życie rodzinne w średniowieczu – przyjdź do Muzeum w Kozienicach

czwartek, 16 marca 2023 16:02 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Rodzina to podstawowa komórka społeczna – uczyliśmy się o tym w szkole, ale jak owa komórka wyglądała przeszło pół tysiąca lat temu? Na to i szereg innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi dzięki wystawie, którą już od jutra można oglądać w Muzeum Regionalnym w Kozienicach.

Celem wystawy jest przedstawienie przeszłości w sposób jak najbardziej interesujący dla odbiorców oraz ukazanie życia codziennego epoki od V do XV wieku. Historia stanowi kanwę opowieści o tym jak żyli, co jedli, czym zajmowali się nasi przodkowie. W tym celu zgromadzono zabytki archeologiczne ze zbiorów Muzeum Jacka Malczewskiego. Są to XII i XIII-wieczne ozdoby strojów kobiecych, wyroby z poroża i kości, narzędzia, militaria, noża i części oprawek.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach Maciej Kordas, temat życia codziennego w wiekach średnich poruszany jest stosunkowo rzadko:

Przedpremierowo po wystawie oprowadziła nas jej komisarz Magdalena Gronek:

Na potrzeby wystawy plastycznie zrekonstruowano średniowieczne domostwa kmieci, kamienicę kupiecką, zamek średniowiecznego wojownika oraz ówczesny klasztor. Wystawa przynosi informacje na temat dawnej rodziny, roli rodziców, wychowania dzieci, diety i zabawy. Kulturę ludyczną zrekonstruowano na podstawie wyników prac archeologicznych na terenie miast południowego Bałtyku, jakie były prowadzone w latach 80 i 90 XX wieku.

Ekspozycję uzupełniają eksponaty etnograficzne, zbiory ceramiki średniowiecznej pochodzące z muzeum kozienickiego oraz kopie malarstwa niderlandzkie XV i XVI wieku. Ciekawostką są również kobiece i dziecięce stroje historyczne przedstawione dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Drużyna Grodu Piotrówka.

Wernisaż wystawy „Rodzina i dziecko w średniowieczu" zaplanowano na piątek 17 marca na godz. 17.00. Podczas wernisażu odbędzie się prelekcja dr hab. Małgorzaty Kołacz-Chmiel (UMCS Lublin) na temat roli kobiety w średniowieczu. Badaczka specjalizuje się w historii społeczno-gospodarczej wieków średnich, ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiety w środowisku wiejskim, a także w opracowaniu edycji źródłowych.