Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik
Dziś jest: Środa, 08 maja 2024

KULTURA

Wystawa edukacyjna dla dzieci w Elektrowni

poniedziałek, 27 marca 2023 08:33 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MCSW Elektrownia Marcin Kucewicz
Elżbieta Warchoł

Od 1 kwietnia 2023 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu będzie można oglądać edukacyjną wystawę dla dzieci pt: Wszystko widzę jako sztukę. Wernisaż o godz. 14. Wystawa będzie czynna do 4 czerwca 2023 roku.

Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań – przecież „Każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso-mówi kuratorka wystawy pt: Wszystko widze jako sztukę-Ewa Solarz.
Na wystawie próbujemy pokazać właśnie powszechność sztuki i jej różnorodność. Dzieci przekonają się, że mogą robić w galerii rozmaite rzeczy: obierać ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, śledzić wielkiego pająka jak Bogna Burska, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski, wkraść się do telewizora jak Kuba Bąkowski, bawić się piaskiem jak Andrzej Dłużniewski, pisać wiersze do oglądania jak Stanisław Dróżdż-wyjaśnia Ewa Solarz.

Dzieła z kanonu polskiej sztuki współczesnej-choć nie zostały stworzone z myślą o dziecięcym odbiorcy-zostały dobrane tak, aby działały na wyobraźnię i odwoływały się do przeżyć znanych każdemu dziecku. Ich forma czy też historie ich powstania powinny zainteresować zwiedzających w każdym wieku. Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany zeszyt z zadaniami i książka w przystępny sposób opowiadająca o twórczości prezentowanych artystów. Mamy nadzieję, że taki sposób przedstawienia oswoi dzieci ze sztuką współczesną i pozwoli zapamiętać najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej-dodaje Ewa Solarz.
Traktujemy najmłodszych widzów poważnie-nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii. Opisy prac opowiadają o pomysłach artysty, nie tłumacząc, co miał na myśli ani jak należy interpretować jego dzieła-mówi kuratorka wystawy.

Uwzględniając potrzeby młodych widzów, którzy najpełniej poznają świat nie tylko przez obserwację, ale też poprzez działanie, uzupełniliśmy wystawę o strefę freestylowo-twórczą – artystyczny plac zabaw z zadaniami nawiązującymi do prezentowanych dzieł-mówi kuratorka Ewa Solarz.

Swoje prace przedstawią: Jakub Bąkowski, Marcin Berdyszak, Bogna Burska, Andrzej Dłużniewski, Monika Drożyńska, Stanisław Dróżdż, Jan Dziaczkowski, Maurycy Gomulicki, Kijewski/Kocur, Edward Krasiński, Leszek Lewandowski, Robert Maciejuk, Anna Molska, Katarzyna Przezwańska, Ryszard Winiarski, Julita Wójcik.

Identyfikacja wizualna: Robert Czajka. Aranżacja: Kosmos Project, czyli Ewa Bochen-Jelska i Maciek Jelski.