Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Muzea

Udana Noc Muzeów w Opocznie

sobota, 13 maj 2023 22:10 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Promocje ciekawych książek, interesujące wystawy oraz wieczorny koncert - to główne atrakcje opoczyńskiej Nocy Muzeów. Chętnych do skorzystania z oferty Muzeum Regionalnego w Opocznie nie brakuje.

Ciekawą ofertę przygotowało Muzeum Regionalne w Opocznie na tegoroczną Noc Muzeów. Jak mówi dyrektor Adam Grabowski, zwiedzający mogą zapoznać się z wystawami stałymi oraz z czasową dotyczącą rodziny Hübnerów, są również promocje książek oraz wieczorny koncert Tria Kameralnego z Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. – Cieszymy się, że mieszkańcy i przyjezdni tak tłumnie odwiedzają naszą placówkę – mówi. Jak wyjaśnia, każdego roku podczas Nocy Muzeów Zamek Kazimierzowski w Opocznie odwiedza około tysiąca osób.

Ważnym punktem tegorocznej Nocy Muzeów w Opocznie była promocja książki „Działo się w Paradyżu (Wielkiej Woli) w latach 1678-1893”. Książkę przygotował i mówił o niej w muzeum Dawid Woźniak. Autor przez 20 lat mieszkał w Paradyżu i od zawsze interesował się historią tej miejscowości. Jak wyjaśnia, początkowo myślał, że stworzy tylko stronę internetową, gdzie zawarte będą informacje o początkach Paradyża oraz bernardynach, którzy tu trafili. Ostatecznie materiału udało się zebrać na tyle dużo, że powstała z nich publikacja.

„Marian. Wspomnienie o pułkowniku Marianie Zachu, ostatnim „ułanie” majora Hubala” - to druga publikacja promowana w opoczyńskim muzeum. Jej autorami są Jacek Lombarski, Marcin Szymański i Władysław Łaski. Jak mówi Jacek Lombarski, książka powstała dzięki wsparciu samorządów gminnych z Poświętnego, Opoczna i Sławna oraz Muzeum Regionalnego w Opocznie, a zawiera głównie wspomnienia osób, które znały Mariana Zacha.

Podczas Nocy Muzeów wszystkie sale dostępne były dla zwiedzających. Jak co roku można było bez pośpiechu zapoznać się ze znajdującymi tu wystawami. Chętnych nie brakowało. – To bardzo cenna inicjatywa – mówią osoby zwiedzające muzeum i znajdujące się tu ekspozycje.