Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Muzea

O inwazji nowoczesności w Opocznie

środa, 24 maj 2023 13:53 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na wykład na temat polskiego wzornictwa drugiej połowy lat 50. oraz lat 60. i 70. XX wieku.

O polskim wzornictwie drugiej połowy lat 50. oraz lat 60. i 70. XX wieku opowiadał będzie w Opocznie Jerzy Brukwicki, krytyk sztuki, kurator wystaw i dziennikarz.

W kręgu artystów i projektantów obowiązywała wtedy maksyma: „Piękno na co dzień dla wszystkich”. Polskie wzornictwo drugiej połowy lat 50. i kolejnej dekady zbliżyło się do międzynarodowych trendów i mód. W kraju łatwo było znaleźć producentów zaprojektowanych wyrobów. Nasze szczególne, atrakcyjne produkty powstawały w przestrzeni wyznaczonej przez dokonania Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, wrocławskiej szkoły szkła, polskiej szkoły plakatu, polskiej szkoły tkaniny, fabryk ceramicznych w Bolesławcu, Ćmielowie, Chodzieży i Włocławku, „Modę Polską”, ORNO, Cepelię, Ład i wielu innych instytucji, wzorcowni i biur projektowych.

Ikonami wzornictwa tamtych czasów stały się: porcelanowe figurki ludzi i zwierząt z Ćmielowa i Chodzieży, awangardowe fotele: RM 58, 366 (klubowy) i „Tulipan” oraz krzesła: „Muszelka”, „Płucka” i „Wars”, dekoracyjne tkaniny drukowane, talerze i wazony z włocławskiego fajansu i bolesławieckiej kamionki, serwis obiadowy „Bolko”, serwisy do kawy: Dorota, Ina, Kajtek i Opole, zestawy szkieł użytkowych „Asteroid” i szkła Horbowego, meblościanki Kowalskich, pralka wirnikowa „Frania”, aparat fotograficzny „Alfa” i powiększalnik „Krokus”, radioodbiorniki „Iza”, „Amator” i „Radmor”, telewizor „Vela”, samochód „Syrena” i skuter „Osa”.

W opoczyńskim muzeum Jerzy Brukwicki wygłosi wykład „Inwazja nowoczesności. Polskie wzornictwo drugiej połowy lat 50. oraz lat 60. i 70. XX wieku” w najbliższą sobotę (27 maja). Początek o godzinie 16 w sali wystaw czasowych.