Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Muzea

Spotkanie z kulturą węgierską w Kozienicach

środa, 24 maj 2023 15:22 / Autor: Kamil Zapora
Kamil Zapora

W najbliższą sobotę 27 maja Muzeum Regionalne w Kozienicach będzie otwarte dłużej niż zwykle. Od godziny 18:00, aż do północy będziemy obcować z kulturą węgierską i poznawać ją wszystkimi zmysłami: wzrokiem, słuchem i smakiem.

27 maja w Muzeum Regionalnym w Kozienicach odbędzie się kolejna odsłona Nocy Muzeów – jednej z największych imprez kulturalnych w kraju. W tegorocznej edycji motywem przewodnim będzie kultura węgierska. Z tej okazji zespół MRK przygotował szereg atrakcji. Największą z nich będzie wernisaż wystawy Márii Petrás Madonny ludu Czango połączony z występem artystki.

Mária Petrás to węgierska artystka zajmująca się ceramiką i muzyką. W swojej twórczości czerpie z folkloru, zwłaszcza z kultury ludu Czango – madziarskojęzycznej grupy etnicznej zamieszkującej tereny Rumunii oraz Mołdawii. Jest laureatką licznych nagród, w tym Prima Primissima i Nagrody Dziedzictwa Węgierskiego. Należy do Węgierskiej Akademii Sztuki. Podczas kozienickiej odsłony Nocy Muzeów zaprezentowane zostaną jej prace – ceramiczne płaskorzeźby z przedstawieniami Matki Boskiej. Uzupełnieniem wernisażu będzie koncert artystki z zespołem, podczas którego wykonane zostaną utwory inspirowane kulturą ludową Czangów.

Prócz tego muzeum przygotowało inne wydarzenia. Problematykę tańca Czangów przedstawi podczas prezentacji Joanna Mieszkowiecz. Nie zabraknie także stoiska z węgierskimi produktami spożywczymi oraz „kociołkowania” – czyli pokazu madziarskiej kuchni.

Kozienicka Noc Muzeów została objęta honorowym patronatem Ambasady Węgier w Polsce oraz Burmistrza Gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego.

Poniżej prezentujemy program wydarzenia:

18.00: koncert Márii Petrás z zespołem (Węgry)
oraz otwarcie wystawy Madonny ludu Czango;
19.00–20.30: „kociołkowanie” – pokaz kuchni węgierskiej, stoisko z węgierskimi przysmakami;
20.00: Taniec w kulturze Czango – prelekcja Joanny Mieszkowicz;
23.00: ostatnie wejście na wystawę.

Na spotkanie z kulturą Węgier zaprasza Aleksandra Jarosz-Panek z kozienickiego muzeum: