Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

KULTURA

16 Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik 2023

czwartek, 30 listopada 2023 10:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MCSW Elektrownia
Elżbieta Warchoł

Od 1 do 22 grudnia 2023 roku odbędzie się 16 Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik 2023. Zobaczymy 14 filmów zaangażowanych społecznie. Pokazy odbędą się w Mazowieckiem Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

14 filmów fabularnych i dokumentalnych kina zaangażowanego społecznie będzie można zobaczyć w ramach 16 Zimowego Przeglądu Filmowego Koksownik 2023. Będą to najlepsze filmy tego roku, które poruszają aktualne problemy społeczne i polityczne na świecie w odniesieniu do naszego kraju. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o kondycję człowieka i jego stosunek do pracy w filmie „Świat po pracy”. Zaprezentujemy też filmy premierowe m.in. „Styczeń”, „Skąd dokąd” odnoszące się do sytuacji  naszych wschodnich sąsiadów. Wrócimy wspomnieniami do PRL-u, w ważnych obrazach: „Naszość – tylko dla nienormalnych”, „Doppelgänger. Sobowtór” i „Figurant”.

Zaprasza Leszek Sikora z Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu: 

PROGRAM:

1 XII pt. godz. 18.00 - BELLINGCAT: PRAWDA W CZASACH POSTPRAWDY, dokumentalny, reż. Hans Pool, Holandia 2018, 88’ (pokaz przedpremierowy, otwarcie przeglądu)
Bellingcat to pierwszy w historii obywatelski internetowy serwis śledczy zajmujący się ujawnianiem prawdy o współczesnych zagadkowych sprawach – od katastrofy lotu Malaysia Airlines 17, po tajemnicze zatrucie Siergieja Skripala, rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. Cywilna grupa dochodzeniowa powstała w 2014 roku z inicjatywy blogera Eliota Higginsa, a następnie rozszerzyła swój zasięg o międzynarodową sieć badaczy, którzy analizują konflikty i wystawiają informacyjne agencje i rządy na próbę.

2 XII sob. godz. 18.00 – NIEDŹWIEDZIE NIE ISTNIEJĄ, dramat obyczajowy, reż. Jafar Panahi, Iran 2022, 106’ (pokaz przedpremierowy)
To niezwykle aktualny tytuł, opowiadający o sytuacji na Bliskim Wschodzie i życiu w reżimie totalitarnym. Film był w całości realizowany w tajemnicy przed irańskimi władzami i otrzymał Specjalną Nagrodę Jury na festiwalu w Wenecji. Pełna czarnego humoru, dosyć lekka w formie i na tyle uniwersalna, że polska publiczność może się w niej przejrzeć jak w lustrze.

4 XII pon. 19.00 – 24 GODZINY, dramat obyczajowy, reż. Juan Diego Botto, Hiszpania 2022, 105’
Splecione ze sobą losy trzech postaci, opowiedziane w ciągu 24 godzin, mogących na zawsze zmienić ich życie. Przejmująca opowieść o tym, jak kryzys ekonomiczny wpływa na relacje międzyludzkie oraz o sile przyjaźni i solidarności, które mogą przeprowadzić ludzi przez najtrudniejsze momenty życia. Znakomita rola Penélope Cruz.

5 XII wt. godz. 20.00 – CHŁOPIEC Z NIEBIOS, dramat, reż. Tarik Saleh, Szwecja, Finlandia, Francja, Dania 2022, 122’
Adam przyjeżdża na prestiżowe stypendium do Kairu. Gdy staje się świadkiem tajemniczego zabójstwa kolegi, zostaje wplątany w niebezpieczną intrygę. Zmuszony do współpracy, zgadza się przeniknąć do Bractwa Muzułmańskiego.
Jeden z najważniejszych filmów roku w dobie narastających konfliktów politycznych.

7 XII czw. godz. 18.00 – STYCZEŃ, dramat, reż. Viesturs Kairiss, Litwa, Łotwa, Polska 2022, 97’ (premiera)
Rok 1991, Łotwa. Świat młodego początkującego filmowca pogrąża się w chaosie, gdy zostaje on wciągnięty w protesty przeciwko Armii Radzieckiej. Nagroda za reżyserię na WFF 2022

9 XII sob. godz. 18.00 – ŚWIAT PO PRACY, dokumentalny, reż. Erik Gandini, Szwecja, Norwegia, Włochy, 2023, 81’
Czy jesteśmy gotowi na świat bez pracy? A może nie wyobrażamy sobie bez niej życia? Mistrz kina dokumentalnego Erik Gandini („Wideokracja", „Szwedzka teoria miłości") z poczuciem humoru bierze na warsztat przewidywania naukowców, że za kilka dekad w większości zadań zastąpią nas maszyny. Rusza w podróż po świecie, żeby lepiej zrozumieć znaczenie pracy w naszym życiu. W Kuwejcie odkrywa, że każdy ma do niej prawo, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób, które nie mają nic do roboty.
„Świat po pracy" stał się najpopularniejszym filmem festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

11 XII pon. godz. 17.15 – ZIELONA GRANICA, dramat, reż. Agnieszka Holland, Polska, Czechy, Francja 2023, 147’
Psycholożka postanawia dołączyć do aktywistów wspierających uchodźców, przebywających na polsko-białoruskiej granicy.

13 XII śr. godz. 18.15– SKĄD DOKĄD, dokumentalny, reż. Maciej Hamela, Polska, Ukraina, Francja 2023, 85’ (premiera)
Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Miliony decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań.

15 XII pt. godz. 17.45 – POLOWANIE, thriller polityczny, reż. Paweł Chmielewski, Polska 2023, 120’
„Polowanie” to film ukazujący mechanizmy układów politycznych oraz dramatyczne efekty, do których doprowadza przemożna chęć posiadania władzy. Pełen zwrotów akcji oraz obnażający naszą rzeczywistość polityczną. Porusza niewygodny społecznie i politycznie problem. Ujawnia w strukturach władzy nieuczciwość wśród ludzi, którzy na pozór powinni cieszyć się zaufaniem społecznym. Film przeznaczony dla bardzo szerokiej grupy widowni. Zarówno dla tych widzów, którzy lubią mocne kino jak i dla tych, którzy lubią analizować rys psychologiczny postaci.

16 XII sob. godz. 20.00 – SOUND OF FREEDOM. DŹWIĘK WOLNOŚCI, thriller, obyczajowy, reż. Alejandro Monteverde, USA, Kolumbia, Meksyk 2023, 135’
Jeden z największych filmowych fenomenów współczesnego kina! Zamrożony przez mainstreamowych dystrybutorów przeleżał na półce 5 lat. Wykupiony dzięki publicznej zbiórce i mobilizacji dziesiątek tysięcy widzów trafił z początkiem lipca do amerykańskich kin i wywrócił letni box office do góry nogami. Bez typowej dla Hollywood, idącej w miliony dolarów promocji, ale za to z rozchodzącą się wirusowo opinią, że to „film, który każdy powinien zobaczyć”, wspiął się na szczyt rankingów ocen i oglądalności.
Sound of Freedom. Dźwięk wolności to prawdziwa historia Tima Ballarda (w tej roli znany z Pasji Jim Caviezel), gra byłego agenta rządowego USA, który rezygnuje z pracy, aby poświęcić życie ratowaniu dzieci przed losem gorszym niż śmierć.

18 XII pon. godz. 18.00 – NASZOŚĆ TYLKO DLA NIENORMALNYCH, dokumentalny, reż. Magdalena Piejko, Polska 2022, 73’ + KRÓTKOMETRAŻOWY FILM NIESPODZIANKA (premiera)
Grupa mieszkańców Poznania, w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, tworzących „Akcję Alternatywną Naszość”, wymyśla happeningi ośmieszające polityków, działaczy komunistycznych, organizuje protesty przeciwko zbrodniczej działalności Putina. Międzypokoleniowa i ideowo różnorodna grupa na czele której stał Piotr Lisiewicz wydaje także pismo „Naszość - tylko dla nienormalnych” na łamach którego znalazły się rysunki oraz liczne wiersze tworzone przez członków formacji. Grupa wydała także tomik poezji zatytułowany „Flaki z nietoperza”. Ich potyczki z systemem sądowniczym, policją i mediami stają się opowieścią o nieznanej liście swoistych tabu tamtego czasu. Pokazują też uniwersalną i antytotalitarną moc śmiechu i ludzkiej kreatywności.

19 XII wt. godz. 20.00 – DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR, thriller, psychologiczny, polityczny, reż. Jan Holoubek, Polska 2023, 129’
Nowy film w reżyserii Jana Holoubka („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), w gwiazdorskiej, międzynarodowej obsadzie. „Doppelgänger. Sobowtór” to kolejna produkcja TVN Grupa Discovery.
Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans Steiner (Jakub Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner (Tomasz Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

21 XII czw. godz. 19.30 – OPPENHEIMER, biograficzny, dramat, reż. Christopher Nolan, USA, Wielka Brytania 2023, 180’
Wybitny reżyser filmowy Christopher Nolan ("Mroczny Rycerz", "Interstellar") prezentuje swój najnowszy film, którego scenariusz (autorstwa Nolana) powstał w oparciu o nagrodzoną Pulitzerem biografię Roberta Oppenheimera, autorstwa Kai Birda i Martina J.Sherwina pt.: "Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej."
Oppenheimer był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.

22 XII pt. godz. 17.45 – FIGURANT, dramat, reż. Robert Gliński, Polska 2023, 113’(zamknięcie przeglądu)
„Figurant” to opowieść o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Dzięki nietypowemu protagoniście film w unikalny sposób pokazuje znane fakty (walka o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie, inwigilacja środowisk kościelnych prowadzona przez SB). „Figurant” nie jest opowieścią biograficzną o przyszłym papieżu, Karol Wojtyła jest tu tylko katalizatorem działań. Dla awansów, pieniędzy i kariery bohater filmu coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Bohater filmu wchodzi coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni.
Filmowi towarzyszy muzyka z tamtego okresu (Piwnica pod Baranami) oraz znakomicie wplecione przez reżysera ( ,,Cześć Tereska”, ,,Wszystko co najważniejsze”) zdjęcia archiwalne.

- Projekcje w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego
- Bilety i karnety w przedsprzedaży od 24 XI 2023
- początek seansów zgodny z godzinowym kalendarzem projekcji.