Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

KULTURA

Niedzielne wydarzenia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

czwartek, 30 listopada 2023 11:37 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku warto będzie odwiedzić Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt: Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939) organizuje w niedzielę, 3 grudnia br. Muzeum im. Jacka Malczewskiego  Radomiu. Początek o godz. 12. To już ostatnia chwila by zobaczyć wystawę Rok Polski w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i posłuchać intrygujących opowieści jej kuratorów! - Czy pozowanie do obrazów Józefa Chełmońskiego to prosta praca, czy ciężka "Orka"
- Trochę o lirnikach - zapomnianych, romantycznych muzykach wędrujących po dawnych polskich wsiach i miasteczkach.
- O sztuce malowania wiosennej mgły i twórcy stylu zakopiańskiego Stanisławie Witkiewiczu
- Będziecie mieć swoją kolejną szansę na interpretację szczegółów "Spłoszonego konia" Jacka Malczewskiego i wiele wiele innych... Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Rok Polski 3 grudnia br. od godz. 12. Koszt: 10 zł Wystawa Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939) to kluczowa wystawa tegorocznych obchodów 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jest to prezentacja około 150 obrazów najwybitniejszych mistrzów polskiego malarstwa takich, jak Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Wlastimil Hofman, Leon Wyczółkowski, Stanisław Kamocki, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Sichulski, Ferdynand Ruszczyc, Wincenty Wodzinowski, Aleksander Kotsis, Stanisław Czajkowski, Aleksander Gierymski i wielu, wielu innych.
Także w niedzielę można się wybrać na warsztaty muzealne w Muzeum Historii Radomia. Początek o godz. 13. Temat spotkania: Ziemi Polskie w okresie II wojny światoej ze szczególnym uwzględnieniem Radomia. Warsztaty poprowadzi Paweł Korba.

Już 8 września 1939 roku Radom znalazł się pod okupacją niemiecką, a niedługo później, jako stolica Dystryktu Radomskiego, stał się częścią Generalnego Gubernatorstwa. Początkowo toczyło się w miarę normalne życie, ale stopniowo Niemcy rozpoczęli realizacją swojej złowrogiej polityków, której największym ofiarami stali się Żydzi. W Radomiu powstało dwuczęściowe getto, z którego Żydów wywożono stopniowo, głównie do Treblinki. Pozostali mieszkańcy musieli liczyć się z łapankami, wywożeniem na roboty, torturami, śmiercią, zwłaszcza jeżeli prowadzili działalność konspiracyjną. Niemcy grabili obywateli Polski, wywozili cenne przedmioty, zmieniali nazwy ulic i placów, dekorowali miasto nazistowskimi symbolami.