Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Poniedziałek, 04 marca 2024

KULTURA

Bliscy - Dalecy. O zimowym świętowaniu

czwartek, 30 listopada 2023 14:46 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Resursa Obywatelska
Elżbieta Warchoł

Wernisaż wystawy pt: Bliscy - Dalecy. O zimowym świętowaniu odbędzie się w piątek, 1 grudnia 2023 roku w Kamienicy Deskurów w Radomiu. Początek o godz. 17.

Podłaźniczka, chanukija, radziuszki czy tamburiny… Za tymi enigmatycznymi hasłami kryje się fascynujący świat zimowego świętowania i radości związanej z tym wyjątkowym okresem. W Kamienicy Deskurów będzie można oglądać wystawę pozwalającą poznać i zrozumieć sposób celebrowania tych dni przez mieszkających w Radomiu przedstawicieli różnych wyznań i kultur. Wernisaż ekspozycji pt: Bliscy – Dalecy. O zimowym świętowaniu odbędzie się 1 grudnia 2023 roku o godz. 17.00.

Dr Justyna Górska- Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej w Radomiu:

Na wystawie znajdzie się m.in. unikatowy zbiór kart z życzeniami noworocznymi parafii luterańskich z Leszna i Ślemu (XVII i XVIII wiek). - Odtworzymy pokój żydowskiej rodziny, w którym znajdą się chociażby naczynia obrzędowe używane podczas świąt. Odwiedzający ekspozycję zobaczą także wigilijny stół i elementy dekoracyjne, pojawiające się w okresie Bożego Narodzenia nie tylko w chłopskich domach. Będą również naczynia i tkaniny obrzędowe związane z prawosławnym Świętem Jordanu. Nie zabraknie także barwnych strojów oraz instrumentów – nieodłącznych rekwizytów romskich uroczystości. Zgromadzone na wystawie eksponaty nie tylko rzucą światło na nieznane szerzej święta żydowskie, rangę Adwentu w społeczności protestantów, czy święto Jordanu obchodzone w prawosławiu. Przeważających dziś w Radomiu wyznawców katolicyzmu mogą zaskoczyć również artefakty związane z religią, którą dobrze znają… Przede wszystkim jednak wystawa ma przypominać o tym, że Radom był od co najmniej dwóch stuleci miastem wielu kultur i wyznań, a ich przedstawiciele wciąż żyją wśród nas – bliscy, a jednocześnie dalecy. Dr Justyna Górska- Streicher, dyrektor Resursy:

W ramach wystawy Muzeum Historii Najnowszej Radomia organizuje we wtorki, środy i czwartki warsztaty. Początek o godz. 10.00 i 12.00. Zapisy dla grup zorganizowanych pod nr tel. 48 377-80-15, numer wewnętrzny 41:

Ekspozycja będzie czynna od 3 grudnia do 16 lutego. Wystawa będzie dostępna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godz. 10.00-18.00. Bilety na wystawę kosztują: 5 zł (ulgowy) i 10 zł (normalny). Na zajęcia warsztatowe połączone ze zwiedzaniem wystawy obowiązuje bilet w cenie 10 zł.