Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

KULTURA

Plakat na XVI Festiwal Gombrowiczowski - wybrany

piątek, 01 grudnia 2023 21:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Plakat Michała Dracza będzie promował XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Rozstrzygnięty został trzeci zamknięty konkurs na najciekawszy plakat gombrowiczowski, który będzie promował XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali wybitni artyści: Alain Le Quernec, Mirosław Adamczyk, Tomasz Bogusławski, Justyna Czerniakowska, Michał Dracz, Ryszard Kajzer, Roman Kalarus, Jerzy Skakun i Joanna Górska, Victor Soma, Szymon Szymankiewicz.

Jury w składzie: Małgorzata Potocka (dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu), Jakub Ciężki (malarz, autor instalacji), Mariusz Knorowski (wieloletni kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie), Tomasz Tyczyński (kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli) oraz Andrzej Pągowski (artysta grafik, autor plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek), przyznało 1 grudnia 2023 roku nagrody na plakat promujący XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Uznano, że praca Michała Dracza stanie się festiwalowym plakatem najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu.Kolejne miejsca zostały przyznane pracom Ryszarda Kajzera i Justyny Czerniakowskiej. Wszystkie plakaty zostaną zaprezentowane w Radomiu w trakcie inauguracji festiwalu, a także na pokonkursowych wystawach w wielu galeriach w Polsce i za granicą.

Dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu Małgorzata Potocka:

O zwycięskim plakacie mówi Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie:

Z organizacji kolejnej edycji festiwalu gombrowiczowskiego w Radomiu cieszy się wiceprezydent Mateusz Tyczyński:

Przygotowania do XVI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego już trwają- zapewnia dyrektor radomskiego teatru Małgorzata Potocka:

Teatr Powszechny w Radomiu od 1993 r. jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego - jednego z najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Jest to impreza, która od początku swojego istnienia ma charakter interdyscyplinarny, łączący teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę, film. Pomiędzy kolejnymi edycjami Festiwalu Gombrowiczowskiego, w różnych formach analizujemy dzieła pisarza, mi. in. poprzez wystawy, warsztaty teatralne, spotkania z twórcami literatury. W tym roku odbyła się już druga edycja stałego konkursu na plakat gombrowiczowski, który będzie promował Festiwal.

Konkurs na najciekawszy plakat Gombrowiczowski realizowany jest w ramach zadania XVI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.