Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

KULTURA

Fascynujące dzieje polskiej mody na wystawie pt: Tkacze historii

poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:17 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Najwybitniejsi twórcy polskiej mody, dzieła, które odmieniły oblicze rodzimego przemysłu odzieżowego, historia krajowych trendów na przestrzeni pięciu dekad. To wszystko będzie można podziwiać na wystawie pt: Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce. Ekspozycja będzie czynna od 30 czerwca 2024 roku w Muzeum Historii Najnowszej w Kamienicy Deskurów.

Od 30 czerwca 2024 roku w Dziale Muzealnym Resursy Obywatelskiej w Kamienicy Deskurów będzie można podziwiać wyjątkową wystawę, która zabierze odbiorców w niezwykłą podróż przez kolejne dziesięciolecia stylów. Wystawa pt: Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce. Jadwiga Grabowska, Jerzy Antkowiak, Barbara Hoff, Grażyna Hase – to twórcy, którzy zrewolucjonizowali polską modę. Dziś ich niezapomniane prace będzie można zobaczyć na radomskiej wystawie.

Ekspozycja przenosi odbiorców w świat rodzimego przemysłu odzieżowego od lat 50. do 90. XX wieku. To nie tylko podróż przez kolejne dziesięciolecia stylów, ale także fascynujący komentarz do dynamicznych zmian zachodzących w kraju w tamtych czasach. Myślą przewodnią tej niezwykłej ekspozycji jest uznanie mody za istotną części sztuki.

Była ona zawsze niezawodnym barometrem zmian społecznych i politycznych, co widać szczególnie w Polsce Ludowej. W atmosferze przesiąkniętej polityką odgrywała istotną rolę – wyznaczano trendy zgodne z zaleceniami partii, przy jednoczesnym poszukiwaniu kompromisu między tym, co poprawne politycznie, a tym, co „na czasie”. Polska odpowiedź na zachodnie nurty była szeroko rozumianą formą buntu, a odzież i styl stawały się głosem niezależności. Rodzimi projektanci, tacy jak Barbara Hoff, Grażyna Hase czy twórcy z przedsiębiorstwa Moda Polska, odegrali kluczową rolę w kształtowaniu krajowych trendów, podobnie jak pomysłowi artyści, którzy – korzystając często z ograniczonych środków – przygotowywali wyjątkowe i zachwycające ubrania.

- To nie tylko opowieść o strojach, ale i o ludziach, ich pragnieniach i zmieniającym się świecie. Wystawa „Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce” zachwyci każdego miłośnika historii i sztuki – przekonuje Przemysław Zieliński z Resursy Obywatelskiej.

Wstęp płatny: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 5 zł.

Ekspozycja Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce będzie czynna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godzinach: 10.00-18.00 w Dziale Muzealnym Resursy Obywatelskiej w Kamienicy Deskurów. Ostatni zwiedzający wpuszczani są na godzinę przed zamknięciem muzeum. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 48 377 80 15. Wystawę będzie można oglądać do 25 października br.