Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kinga, dziewica
Dziś jest: Środa, 24 lipca 2024

KULTURA

Oprowadzania po wystawie pt: Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce

środa, 10 lipca 2024 08:40 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

 Kuratorskie oprowadzania po ekspozycji pt: Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce odbędzie się w niedzielę, 14 lipca 2024 roku o godz. 11.00 i 15.00. Wystawa jest czynna w Kamienicy Deskurów w Radomiu.

Po ekspozycji pt: Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce oprowadzi kurator Przemysław Zieliński. Będzie to okazja, żeby poznać zamysł wystawy i odkryć wyjątkową historię polskiej mody drugiej połowy XX wieku.

Jadwiga Grabowska, Jerzy Antkowiak, Barbara Hoff, Grażyna Hase – to twórcy, którzy zrewolucjonizowali polską modę. Dziś ich niezapomniane prace można zobaczyć na radomskiej wystawie. Ekspozycja przenosi odbiorców w świat rodzimego przemysłu odzieżowego od lat 50. do 90. XX wieku. To nie tylko podróż przez kolejne dziesięciolecia stylów, ale także fascynujący komentarz do dynamicznych zmian zachodzących w kraju w tamtych czasach. Myślą przewodnią tej niezwykłej ekspozycji jest uznanie mody za istotną części sztuki.

Była ona zawsze niezawodnym barometrem zmian społecznych i politycznych, co widać szczególnie w Polsce Ludowej. W atmosferze przesiąkniętej polityką odgrywała istotną rolę – wyznaczano trendy zgodne z zaleceniami partii, przy jednoczesnym poszukiwaniu kompromisu między tym, co poprawne politycznie, a tym, co „na czasie”. Polska odpowiedź na zachodnie nurty była szeroko rozumianą formą buntu, a odzież i styl stawały się głosem niezależności. Rodzimi projektanci, tacy jak Barbara Hoff, Grażyna Hase czy twórcy z przedsiębiorstwa Moda Polska, odegrali kluczową rolę w kształtowaniu krajowych trendów, podobnie jak pomysłowi artyści, którzy – korzystając często z ograniczonych środków – przygotowywali wyjątkowe i zachwycające ubrania.

- To nie tylko opowieść o strojach, ale i o ludziach, ich pragnieniach i zmieniającym się świecie. Wystawa „Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce” zachwyci każdego miłośnika historii i sztuki – przekonuje Przemysław Zieliński z Resursy Obywatelskiej.

Wstęp płatny: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 5 zł.