Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Mikołaj z Tolentino
Dziś jest: Wtorek, 10 września 2024

KULTURA

Pamięć. Wystawa w Galerii Klubu Łaźnia

poniedziałek, 05 sierpnia 2024 14:34 / Autor: Elżbieta Warchoł
Pamięć. Wystawa w Galerii Klubu Łaźnia
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Wernisaż wystawy pt: Pamięć odbędzie się w poniedziałek, 12 sierpnia 2024 roku w Łaźni Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii, ul. Traugutta 31/33. Początek o godz. 18. Wystawa jest pokłosiem I Międzynarodowych Konfrontacji Graficznych - Iłża 2023. 

Pamięć - o ludziach, miejscach i wydarzeniach kształtuje, każdego dnia, nas samych, ale i nasze relacje z otoczeniem, wpływa na poglądy i odczucia, określa miejsce w społeczeństwie. Każdy ma swoją prywatną pamięć, ale jest i pamięć zbiorowa. Ona także nas formuje. Po prostu bez pamięci nie ma nas! - lokalnych społeczności, narodów, krajów - mówi Renata Metzger Dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury. Jaka jest nasza pamięć o społeczności żydowskiej? Co wiemy o ludziach, którzy przez kilkaset lat współtworzyli historię naszych miast i wsi, krajów, budowali gospodarkę i kulturę, byli naszymi sąsiadami? - pyta dyr Renata Metzger.
Niemcy podczas Holocaustu unicestwili większość europejskich Żydów, wymordowali ich samych i ich świat. Czy pamięć o żydowskiej społeczności, a potem o wielkiej zbrodni nienawiści i nietolerancji jaką był Holocaust jest w nas obecna? Czy chcemy pamiętać? Czy nie jest przypadkiem tak, że słysząc o wielkich, niewyobrażalnych zbrodniach, tysiącach i milionach ofiar, stajemy przytłoczeni i próbujemy sobie tłumaczyć, że nasz pojedynczy sprzeciw wobec zła nie miałby/nie ma znaczenia. Takie pytania postawiliśmy twórcom zaproszonym do naszych konfrontacji „Pamięć” - wyjaśnia Renata Metzger. 

Dziękujemy Państwu za Wasze plastyczne odpowiedzi. Wierzymy, że oglądając wystawę, nad pamięcią i jej znaczeniem zastanowią się i widzowie.
Dziękujemy także Organizatorom 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie za włączenie naszej „Pamięci” do programu imprez towarzyszących. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu, dotrzemy z naszą prezentacją do jeszcze szerszego grona odbiorców - mówi dyrektor PIK.

PAMIĘĆ. Na wystawie znajdą się grafiki 17 artystów z całego świata opowiadające o pamięci o Nieobecnych, szczególnie o zgładzonej podczas II wojny światowe społeczności żydowskiej w Europie. Termin ekspozycji zbiega się z rocznicą (sierpień 1942) likwidacji przez Niemców radomskiego getta. Unicestwiona została wtedy większość spośród 30 tys. Żydów, którzy przed 1939 r. stanowili blisko jedną trzecią mieszkańców Radomia. Międzynarodowe Konfrontacje Graficzne "Pamięć" zorganizował w 2023 r. Powiatowy Instytut Kultury (jednostka Kultury Powiatu Radomskiego). Na ogłoszony przez PIĶ przegląd wpłynęły prace twórców z: Polski, Armenii, Bangladeszu, Belgii, Chin, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Węgier. Dla większości z nich Holocaust to tragiczne wydarzenie znane tylko z kart historii, ale są i Artyści, którzy mają do Zagłady bardzo osobisty stosunek, dotknęła ich rodzin.  To m.in. Martin Mendelsberg z USA i Allan Fryman z Kanady. Babcia tego ostatniego pochodziła z Radomia, zdążyła wyemigrować z Polski, Europy przed wojną, niestety, reszta rodziny zginęła.  Ideę Konfrontacji "Pamięć" docenili organizatorzy 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie i wpisali wystawę "Pamięć" w Iłży na krótką listę oficjalnych wydarzeń towarzyszących Biennale w 2023 r. Kolejna edycja Konfrontacji w 2025 r., również została zaproszona do towarzyszenia Biennale. Wystawa została po raz pierwszy pokazana w "Galerii na Piętrze" Powiatowego Instytutu Kultury, Iłża, ul. Jakubowskiego 5, w październiku 2023 r. Kuratorem wystawy jest prof. Mariusz Dański.

Katalog wystawy w wersji elektronicznej jest do pobrania na stronie  https://www.pik.radom.pl/pamiec

Partner: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Międzynarodowe Biennale Plakatu w Wilanowie.

Patronat honorowy starosta radomski Waldemar Trelka