Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Opady

11°C

Radom

Opady

Wilgotność: 94%

Wiatr: 35.40 km/h

  • 21 Wrz 2017

    Rain 11°C 10°C

  • 22 Wrz 2017

    Chwilowe opady deszczu 14°C 10°C

Radio Plus Radom /KULTURA/Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów rozstrzygnięty

Kultura

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów rozstrzygnięty

16 lipiec 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

W Radomiu zakończył się I Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów Audite. Zwyciężył Rosjanin - Igor Manasherov.

Konkurs odbywał się w Radomiu po raz pierwszy, a jego formuła była swego rodzaju eksperymentem. Mianowicie po raz pierwszy w historii konkursów dyrygentów jurorzy nie widzieli uczestników konkursu. Finaliści wyłonieni zostali po trzech etapach przesłuchań konkursowych, a członkowie jury sposób dyrygowania finalistów zobaczyli dopiero podczas koncertu finałowego. - To bardzo trudny proces, który zaowocował wyborem ciekawychj indywidualności. - podkreśla Maciej Żółtowski - dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej, organizator konkursu i członek jury:

 

Do konkursu zgłosiło się 62 kandydatów z 20 krajów świata. Do pierwszego etapu zakwalifikowanych zostało 40 dyrygentów. Konkurs przebiegał czteroetapowo, a z każdym etapem poziom utworów prezentowanych przez dyrygentów wzrastał. - podkreśla Maciej Żółtowski:

 

Podczas koncertu finałowego, który odbył się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu finaliści ponownie zaprezentowali miniaturowe serenady kompozytorów romantycznych, tym razem już przygotowane wraz z muzykami Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Podczas sobotniego koncertu swoje umiejętności zaprezentowało sześciu dyrygentów: Rosjanin Igor Manasherov, Belg Kris Stroobants, Japończyk Naoyuki Hayashi, Szwajcar Thomas Bagnoud, Japończyk Daiki Michihata oraz Amerykanin Adrian Slywotzky. Wszyscy zaprezentowali wysoki poziom i dali z siebie wszystko, dlatego jury długo obradowało nad tym, komu wręczyć nagrodę główną. To z kolei mogło zaważyć na karierze zawodowej laureata. Dla zwycięzców poza nagrodami pieniężnymi, przewidziano również angaże w kilku polskich filharmoniach.

Zwycięzcą konkursu został Igor Manasherov z Rosji. Dyrygent w sezonie 2006/2007 został mianowany głównym dyrygentem gościnnym Orkiestry Symfonicznej Saratowa. Gościnnie współpracuje z wieloma filharmonicznymi orkiestrami Rosji. W Polsce prowadził Orkiestrę Filharmonii Bałtyckiej, a także Radomską Orkiestrę Kameralną. Obecnie jest dyrygentem Orkiestry Filharmonii Moskiewskiej. Pod jego dyrekcją Radomska Orkiestra Kameralna wykonała Suitę w dawnym stylu "Z czasów Holberga" Edwarda Griega. Jak powiedział po konkursie laureat, to pierwszy konkurs w którym brał udział: - To dla mnie niewiarygodny sukces. Myślę, że formuła konkursu jest trafiona, a przede wszystkim sprawiedliwa. Wszyscy startowali z tej samej pozycji, niezależnie od tego, jak poszło nam w poprzednim etapie. Nie jestem już najmłodszy i nie wiem, czy zdecyduję się na udział w kolejnym konkursie. Kto wie? - zastanawiał się laureat nie kryjąc emocji.

Podczas konkursu wręczona została również nagroda Radomskiej Orkiestry Kameralnej, którą otrzymał Naoyuki Hayashi.

Konkurs patronatem objął Yuri Simonov. W jury zasiadali: Jonathan Brett, Paweł Kotla, Piotr Sułkowski, Roberto Trainini i Maciej Żółtowski.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4