Na antenie: ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Chwilowe opady deszczu

12°C

Radom

Chwilowe opady deszczu

Wilgotność: 88%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 20 Wrz 2017

    Rain 12°C 9°C

  • 21 Wrz 2017

    Opady 12°C 9°C

Radio Plus Radom /KULTURA/Taniej na koncerty „Mazowsza”

Kultura

Taniej na koncerty „Mazowsza”

04 wrzesień 2017 / Tekst
foto: MUW w Warszawie

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego dołączył do akcji "Koleją do Kultury". To już 37. partner.

Osoby, które zachowają dowolny bilet na przejazd pociągiem Kolei Mazowieckich, mogą obejrzeć przedstawienie „Mazowsza” wystawiane w Otrębusach z 20-procentową zniżką.- Trudno byłoby wyobrazić sobie tę akcję na Mazowszu bez tak ważnego dla naszego regionu partnera, jakim jest właśnie zespół „Mazowsze”. Akcja „Koleją do Kultury” liczy ich już 37. Każdy z nich jest wyjątkowy, dzięki czemu osoby, które zechcą odwiedzić instytucje kultury objęte akcją zarówno na Mazowszu, jak i na Pomorzu czy w Krakowie, mają do wyboru bardzo szeroki i atrakcyjny wachlarz możliwości. A dziś zapraszam w szczególności do Otrębusów na spotkanie z rodzimym folklorem - zachęcał Dariusz Grajda, członek zarządu, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich.

- Cieszymy się, że dołączyliśmy do akcji Kolei Mazowieckich „Koleją do kultury”. Jesteśmy instytucją, która w przyszłym roku będzie obchodzić 70-lecie istnienia. Przez te wszystkie lata zespół „Mazowsze” zgodnie z zamysłem twórców: profesora Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej- Sygietyńskiej przybliża piękno polskiego folkloru w Polsce i na świecie. Dzięki tej umowie, z biletem Kolei Mazowieckich, spotkanie się z nami w naszej siedzibie i sali widowiskowej zespołu „Mazowsze” będzie jeszcze łatwiejsze - dodał dyrektor zespołu Jacek Boniecki.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa polskiego folkloru - tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Z uwagi na szeroki repertuar i jego ponadregionalny charakter „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy.

Oficjalnie „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki z 8 listopada 1948 roku, polecający Profesorowi Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX wieku - Karolin. Premiera pierwszego programu artystycznego odbyła się 6 listopada 1950 roku na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, a już w 1951 roku „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata.

Dziś „Mazowsze” zachwyca młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. W repertuarze zespołu znajdują się opracowania 42. regionów etnograficznych. Podczas tradycyjnego koncertu solistów, chóru, baletu i orkiestry podziwiać można około 20 z nich.

„Mazowsze” to 140. artystów (soliści, chór, balet i orkiestra), 1500 kostiumów, ponad siedem tysięcy koncertów dla 23 mln widzów. „Mazowsze” to 238 zagranicznych tras koncertowych i 190 odwiedzonych miejscowości w Polsce.

Od 2009 roku zespół ma własną scenę w nowej siedzibie – Mateczniku Mazowsze w Otrębusach.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4