Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM

Radomskie lotnisko skazane jest na sukces?

wtorek, 30 kwietnia 2019 13:35 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Niebawem zostanie wbita pierwsza łopata na lotnisku na Sadkowie. Tym samym rozpoczną się prace budowlane Portu Lotniczego w Radomiu. Przygotowania już ruszyły.

Port Lotniczy w Radomiu, który jeszcze nie powstał, już stanowi konkurencję dla innych. Takiego zdania są przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". A jakie będą korzyści z uruchomienia lotniska cywilnego dla radomian? Rozwój usług, turystyki, nowe miejsca pracy. Zresztą tak jak turystyka w Zakopanem służy biznesom zakopiańczyków, tak lotnisko w Radomiu ma służyć ożywieniu przedsiębiorczości w Radomiu. Podobnego zdania są sami radomianie:

O korzyściach dla Radomia w aspekcie budowy Portu Lotniczego mówi Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze":

Oddajmy głos ekspertom. Dr Łukasz Zaborowski, ekspert w dziedzinie transportu i rozwoju regionalnego Instytutu Sobieskiego i członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego uważa, że Radom stanie się dużo bardziej atrakcyjnym miejscem, które przyciągnie nowe inwestycje po wybudowaniu portu lotniczego:

Rozbudowa części lotniczej Portu Radom-Sadków w latach 2019-2020 będzie obejmowała wydłużenie drogi startowej do 2500 metrów, zbudowanie nowej drogi kołowania, stworzenie 11 miejsc postojowych wokół terminala, z uwzględnieniem 2 stanowisk dla statków powietrznych kodu E, zbudowanie stanowiska odladzania dla 2 statków powietrznych kodu C lub 1 kodu E, zbudowanie magazynu urządzeń naziemnych oraz umożliwienie pracy lotniska w systemie 24/7. Ireneusz Kołodziej z firmy ARUP, która opracowała koncepcję rozbudowy lotniska w Radomiu:

Lotnisko w Radomiu musi powstać - przekonuje minister Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. tworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dodaje, że lotnisko wspisuje się w rządowe plany lotnicze:

Już wiadomo, że w Radomiu na wysokości ulicy Żeromskiego powstaną nowe perony i przystanek kolejowy. To miejsce najbliżej położone od linii kolejowej do lotniska. Minister Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera:

Zupełną nowością jest zapowiedź budowy nowej linii kolejowej, która połączy Radom z Centralnym Portem Komunikacyjnym w gminie Baranów. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan:

W pierwszej fazie radomskie lotnisko będzie mogło wykonywać co najmniej 70 operacji dziennie i będzie funkcjonowało w formule 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Do 2020 roku w terminalu zostanie wybudowanych 30 stanowisk check-in, 9 punktów kontroli bezpieczeństwa i tyle samo stanowisk odprawy. Będzie też 8 punktów odprawy paszportowej w strefie przylotów i 3 karuzele odbioru bagażu.

W czerwcu planowane jest rozpoczęcie budowy drogi startowej. Prace potrwają do sierpnia 2020 roku. Następnie w planach jest budowa drogi kołowania (od października 2019 do sierpnia 2021), układu drogowego (październik 2019-sierpień 2020), obiektów kubaturowych (wrzesień 2019-październik 2020). Najpóźniej rozpocznie się budowa terminala. Tutaj czasu nie będzie za dużo, bowiem rozpoczęcie prac planowane jest na grudzień 2019 roku. Zakończenie to październik 2020, a więc miesiąc przed rozpoczęciem działalności lotniskowej.

Koszty budowy lotniska w Radomiu to ok. 425 mln zł. Lotnisko ma zostać oddane do użytku w pod koniec 2020 roku.

ZAPRASZAMY DO NAS