Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: NMP z góry Karmel - szkaplerz karmelitański
Dziś jest: 16 lipca 2020

PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM

Nowy terminal do końca przyszłego roku

piątek, 06 marca 2020 12:28 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Firma Mirbud ze Skierniewic zaprojektuje i wybuduje terminal na radomskim lotnisku. Dziś Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" podpisało umowę z wykonawcą.

Proces wyłaniania wykonawcy trwał 5 miesięcy. Przetarg ogłoszony został 30 września. Kilkukrotnie zmieniany był termin otwierania ofert. Zmieniały się także warunki przetargu. Powodem były odwołania zainteresowanych do Krajowej Izby Odwoławczej. Kością niezgody był przede wszystkim termin realizacji inwestycji. Porty Lotnicze określiły go pierwotnie na 10 miesięcy. Oferenci domagali się nawet trzy razy dłuższego terminu. Ostatecznie KIO zobowiązała inwestora do wydłużenia terminu do 26 miesięcy. Okazało się, że wystarczą 22 miesiące. Taki termin znalazł się w podpisanej dziś umowie. Proces przetargowy prowadzony był dwuetapowo. Finalnie wykonawca został wyłoniony w aukcji elektronicznej. Trwała 9 godzin i przyniosła PPL spore oszczędności. Mirbud dostanie za terminal ponad 280 mln zł.

- To będzie terminal nowoczesny, budowany w najnowocześniejszej technologii, ale też przede wszystkim funkcjonalny, czyli taki, który zapewni komfortową obsługę ruchu na lotnisku tak, by pasażerowie, którzy tutaj przybędą, będą operować z lotniska w Radomiu czuli się tu dobrze, żeby zechcieli spędzać tu czas. W dzisiejszych realiach terminal lotniskowy dla pasażerów spełnia rolę galerii handlowej - mówił prezes "Portów Lotniczych" Mariusz Szpikowski.

- Przygotowując się do tego przetargu pomyśleliśmy sobie, że dobrze by się stało, gdyby polski terminal budowała całkowicie polska firma. Dlatego bardzo starannie skalkulowaliśmy koszty budowy i udało się nam po trzech wygranych licytacjach dojść do takiego stanu, w którym zostaliśmy uznani za wiarygodnych partnerów przy budowie tego terminala - powiedział Sławomir Nowak, wiceprezes firmy Mirbud.

Terminal będzie miał powierzchnię 30 tys. m.kw. Urządzonych zostanie trzydzieści stanowisk check-in, dziewięć - kontroli bezpieczeństwa, zaś po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w terminalu będzie dziesięć bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W budynku będzie także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi. Będzie to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Michał Nowotny, dyrektor pionu finansowego w Portach Lotniczych.

Jesienią ubiegłego roku zakończyło się wyburzanie poprzedniego terminala, który kupiony został za 2 mln zł z Łodzi.

W uroczystości podpisania umowy wzięłi udział również politycy. - To najważniejsza z dotychczas podpisanych umów - powiedział eurodeputowany Adam Bielan.

To wielka szansa rozwoju dla Radomia - podkreślił poseł Marek Suski.

 

Poseł Andrzej Kosztowniak zwrócił uwagę na potrzebę budowy lotnisk w Polsce.

Aktualnie na lotnisku prowadzone są prace związane z przebudową i wydłużeniem drogi startowej z 2000 m do 2500 m wraz z urządzeniami nawigacyjnymi i systemami bezpieczeństwa dla startujących i lądujących maszyn. Dzięki temu w Radomiu będą mogły być odprawiane samoloty najpopularniejszych typów: Boeing B737 i Airbus A320.

Dzisiejsza umowa jest według prezesa Portów Lotniczych kolejnym potwierdzeniem, że nie ma wątpliwości czy lotnisko będzie. - Inwestycja lotniskowa realizowana przez PPL jest jak pociąg jadący po szynach równo miarowo, którego nic nie zatrzyma. Oczywiście, spotkaliśmy się z szeregiem trudności po drodze, zderzyliśmy się z realiami rynkowymi, ale niezależnie od tego, co się dzieje i co się wydarzy nie ma wąptliwości, że lotnisko powstanie - po raz kolejny zadeklarował Mariusz Szpikowski.

 

Relacja

{MOVremote}images/DJI_0009.MOV{/MOVremote}
Zapraszamy do nas: