Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM

Wmurowanie kamienia węgielnego pod terminal i podpisanie kolejnej umowy

czwartek, 29 października 2020 17:54 / Autor: Weronika Chochoł
fot. PPL
Weronika Chochoł

W czwartek, 29 października wmurowany został kamień węgielny pod terminal pasażerski lotniska. Po uroczystości podpisano umowę na budowę dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska.

Uroczystość odbyła się na terenie Portu Lotniczego Warszawa Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976, ale w związku z epidemią udział w wydarzeniu wzięła ograniczona liczba osób. Akt erekcyjny podpisali: minister Marcin Horała, eurodeputowany Adam Bielan, poseł Marek Suski, Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego UW, Stanisław Wojtera, prezes PPL, ks. Gabriel Marciniak, podpułkownik Piotr Jabłoński i Jerzy Mirgos, prezes firmy MirBud S.A., wykonawcy terminalu.

- Cieszy obecność wiceministra infrastruktury pana Marcina Horały, odpowiedzialnego za lotnictwo w Polsce. To pokazuje, jak ważny jest ten projekt dla całego ruchu lotniczego, nie tylko tutaj w Radomiu, nie tylko dla południowej części województwa mazowieckiego i północnej części województwa świętokrzyskiego, ale tak naprawdę dla całej Polski - podkreśla eurodeputowany Adam Bielan.

- Nie można myśleć tylko chwilą bieżącą - trzeba planować strategicznie, na dekady i pokolenia. Aby przyszłość była lepsza, należy budować, tworzyć nowe rzeczy. Takie jak lotniska w Radomiu czy Centralny Port Komunikacyjny - mówi Stanisław Wojtera - prezes Przedsiębiorstwa "Państwowe Porty Lotnicze".

Po uroczystości wmurowania kamienia węgielnego między PPL a Korporacją Budowlaną DORACO podpisana została umowa na budowę dróg kołowania i płyt postojowych wraz z infrastrukturą techniczną po wschodniej stronie lotniska. 

- Przed nami kolejna interesująca realizacja - rozbudowa Portu Lotniczego w Radomiu. W portfolio DORACO to już kolejne lotnisko, dlatego jestem spokojny o sprawną realizację tego projektu. Projektu tym bardziej ważnego, gdyż docelowo odciąży warszawskie Lotnisko Chopina, przekierowując do Radomia część ruchu lotniczego. Jako generalny wykonawca dołożymy wszelkich starań, aby za 16 miesięcy oddać zakres naszego zadania do użytkowania przez Port - zapewnia Karol Zduńczyk - prezes spółki DORACO. 

Do dziś PPL podpisało 8 umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę ok. 480 mln zł.

Terminal będzie miał powierzchnię 30 tys. m.kw., znajdzie się tam 30 stanowisk check-in, 9 - kontroli bezpieczeństwa, po osiem – kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w budynku będzie 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. Znajdzie się tam także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.

ZAPRASZAMY DO NAS