Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

RADOM

Pierwsza ofiara wśród bezdomnych

wtorek, 03 grudnia 2013 14:35 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Nie żyje mężczyzna, który został poszkodowany w pożarze do którego doszło wieczorem w jednym z pustostanów w mieście.

Jest pierwsza ofiara tegorocznej zimy wśród bezdomnych w Radomiu. Nie żyje mężczyzna, który został poszkodowany w pożarze do którego doszło wieczorem w jednym z pustostanów w mieście. Dlatego Caritas Diecezji Radomskiej, wspólnie ze Strażą Miejską apelują do mieszkańców o zgłaszanie i wskazywanie miejsc przebywania osób bezdomnych.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie radomskiej caritas Piotr Stępień, rzecznik Straży Miejskiej w Radomiu poinformował, że pierwsze przymrozki okazały się tragiczne. W poniedziałek wieczorem zgłoszono pożar pustostanu przy ul. Giserskiej. Przebywało w nim trzech mężczyzn. Byli to bezdomni. Jeden z nich zmarł dzisiaj w szpitalu. - Wielu bezdomnych przebywa w pustostanach, rozpala ogniska, aby się ogrzać. Zasypiają przy otwartym ogniu. Dlatego apelujemy do mieszkańców o zgłaszanie wszelkich przypadków, gdzie mogą przebywać bezdomni. Mamy mapę, gdzie mogą przebywać takie osoby. Jest ona cały czas aktualizowana. Razem ze streetworkerami z radomskiej Caritas docieramy do takich miejsc i staramy się pomagać bezdomnym. Proponujemy im ciepły posiłek. W ciągu tych 3 lat współpracy udało się wiele osób uratować - mówił Piotr Stępień.

Z kolei streetworker Kamila Gawor mówiła, że trudno jest budować zaufanie wśród bezdomnych. - Każda osoba jest inna i ten proces przebiega inaczej. Potrzebny jest czas i samo nastawienie. Są bezdomni, którzy odmawiają wszelkiej pomocy. My się tym nie zrażamy. Ale przyjdzie taki dzień, że przyjdą i powiedzą: pomóżcie. Trzeba pamiętać, że wiele tych osób jest uzależnionych. Mimo wszystko trzeba pomagać. Gromadzimy ciepłą odzież. I już widzimy, że bezdomni przychodzą po te dary - opowiada Kamila Gawor.

Ks. Robert Kowalski, wicedyrektor radomskiej Caritas apelował o przekazywanie ciepłych ubrań dla bezdomnych. - Przed nami trudne dni. Pamiętajmy, że można do naszej siedziby przynosić ubrania dla potrzebujących. Cieszymy się nawet z używanych butów, czy ciepłych ubrań. Nasz magazyn przy ulicy Kościelnej 5 działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15, więc można w tym czasie przynosić ubrania do nas - mówił ks. Kowalski.

Na bezdomnych w Radomiu czekają 24 miejsca w noclegowni. Większość już jest zajętych. Na pełnych obrotach pracują też cztery jadłodajnie prowadzone przez Caritas, dwie w Radomiu, w Pionkach i Starachowicach. Informacje dotyczące akcji "Zima" można uzyskać pod numerami telefonów: 48/365-26-29 oraz 48/365-29-29.