Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Walczmy z rakiem piersi!

czwartek, 15 października 2015 09:37 / Autor: Weronika Chochoł
fot. www.cafesenior.pl
Weronika Chochoł
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około ponad 1/5 wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie, a ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.
Niewiele kobiet pamięta jednak o tym, że odpowiedni tryb życia, a także regularne badania pomagają w szybszym wykryciu ewentualnego nowotworu i wygraniu walki z chorobą. - Zdrowy tryb życia może pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka piersi. - zapewnia ginekolog i położnik Grzegorz Nyc i przypomina: - Do profilaktyki pierwotnej zalicza się zdrowe odżywianie, uprawianie sportu, stosowanie diety bogatej w kwasy omega 3, unikanie tłuszczów zwierzęcych, posiadanie większej liczby dzieci, długie karmienie piersią, a także niestosowanie antykoncepcji hormonalnej. 

Ważne są także regularne wizyty u ginekologa, oraz samobadanie piersi. - Samobadanie to obowiązek każdej dorosłej kobiety - przypomina Grzegorz Nyc. - Każda pacjentka powinna po miesiączce badać swoje piersi - na stojąco przed lustrem oraz na leżąco, nie zapominając o dole pachowym. Jeśli jest zaniepokojona jakimkolwiek objawem, jeśli wybada zmianę w piersi, czy zmianę koloru piersi, powinna bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Zmiany w piersiach to zmiany łagodne, które są niegroźne i można je leczyć. Jednak żeby dowiedzieć się o tym, należy zgłosić się od lekarza, który poprowadzi dalszą diagnostykę.

Kobiety, które nie potrafią badać się same, mogą się tego nauczyć. Gdzie? W dawnym Medyku: - Współpracujemy z doktor Danutą Krajewską, która przynajmniej raz w roku przyjeżdża do naszej szkoły i przeprowadza naukę samobadania piersi. Dodatkowo pani doktor bada osoby, które chcą się przebadać. - mówi Wanda Kamieniak – pełniąca obowiązki dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu i zaprasza: - Jeżeli kobieta chciałaby przyjść i indywidualnie nauczyć się samobadania musi zgłosić się do nas. Umówimy ją na ten sam dzień lub w innym terminie, ale na pewno jest taka możliwość.

Istnieje także możliwość wykonania bezpłatnej mammografii w ramach ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Skierowany jest do pacjentek od 50 do 69 roku życia. Nie trzeba mieć zaproszenia, ani skierowania – wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym do jednego z ośrodków, wykonujących te badania (w Radomiu to między innymi oba szpitale). Takie badanie wykonać można raz na dwa lata.

Nie oznacza to jednak, że kobiety, które nie mieszczą się w tym przedziale wiekowym nie mają szans na bezpłatną mammografię. Kobiety między 40 a 49 rokiem życia, a także 70+ mogą skorzystać z badań w ramach funduszy norweskich. W tym przypadku potrzebne jest jednak skierowanie, które wystawić może każdy lekarz. Więcej informacji na temat bezpłatnych badań można znaleźć na stronie www.fundusze.mammo.pl

Ginekolog Grzegorz Nyc przekonuje: nie należy bać się mammografii. - Jest to badanie przesiewowe. Chociaż jest to badanie z zastosowaniem promieni rentgenowskich, jednak dawka promieni jest niezmiernie mała, więc ryzyko wykonania takiego badania jest o wiele mniejsze niż ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Zachęcamy do badań, a także dbania o swoje zdrowie – nie tylko 15 października, ale przez 365 dni w roku!