Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

RADOM

Udana kwesta na Limanowskiego

niedziela, 01 listopada 2015 13:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
W czasie tegorocznej 29 kwesty, uzyskano 32 tys. 398 złotych.

- Dziękujemy wszystkim, którzy choćby najmniejszą sumą wsparli renowację najstarszych i najpiękniejszych pomników na naszej pięknej radomskiej nekropolii. W tym roku uzyskaliśmy sumę 32 tys. 398 zł. To bardzo dobry wynik, który pozwoli nam na uzupełnienie płatności za tegoroczne prace oraz podjęcie kolejnych renowacji w roku 2016 - powiedział Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Cmentarza.

Zarówno pod względem historii, jak i walorów artystycznych nekropolia zaliczana jest do cenniejszych i najstarszych zespołów cmentarnych w Polsce. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 27 tys. grobów, z czego 2,5 tys. to zabytki. Chętnych do wsparcia renowacji nagrobków nie brakowało:

Wśród kwestujących jest również porucznik Paweł Murawski, prezes Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Radomskiej. - Od kilku lat meldujemy się na tym cmentarzu, ubrani w historyczne mundury, by wspierać odnowę cennych nagrobków - powiedział Paweł Murawski.

Z puszką pojawił się także Andrzej Kosztowniak, były prezydent Radomia. - Chciałbym wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy wspierają renowację zabytkowych nagrobków. Ten cmentarz to księga naszego miasta, gdzie są zapisanie chwalebne karty życia wielu osób, które tworzyły Radom - powiedział Andrzej Kosztowniak.

Od 20 lat społecznicy odnawiają najstarszą i zabytkową nekropolię przy ulicy Limanowskiego. Podczas dotychczasowych kwest zebrano ponad 505 tys. zł., za które odnowiono 17 nagrobków. - W naszych działaniach bierze udział wielu ludzi, wśród nich m.in. znani radomianie i młodzież. Jesteśmy wdzięczni nauczycielom, że kierują do takiej aktywności uczniów, bo to ważny element edukacji - powiedział Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Cmentarza.

Na radomskim cmentarzu - założonym w 1812 r. - pochowanych jest ponad 200 tys. osób, wśród których spoczywają m.in.: powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampanii wrześniowej i czasu okupacji oraz 5 żołnierzy gen. Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino. Pochowani są również m.in.: malarz batalista Józef Brandt, wybitny Senator II RP Maciej Glogier i doktor Ludwik Przybyłko oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.