Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

RADOM

Pilotaż na półmetku

piątek, 13 grudnia 2013 10:52 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Po sześciu miesiącach trwania pilotażu „Partnerstwo dla pracy” 186 bezrobotnych już podjęło zatrudnienie: 74 osoby w Warszawie, 59 osób w Płocku i 53 osoby w Radomiu. Aktywizację grupy pilotażowej na Mazowszu (984 bezrobotnych) prowadzi firma Wyg International.

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie rozpoczął pilotaż 24 maja br. we współpracy z powiatowymi urzędami pracy w Płocku, Radomiu, Urzędem Pracy m. st. Warszawy oraz firmą WYG International. W pierwszych miesiącach trwania projektu Wyg International uruchomił trzy ośrodki aktywizacyjne w Płocku, Radomiu i Warszawie. W wyznaczonej grupie 984 bezrobotnych znajdują się osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy: długotrwale bezrobotne, powyżej 50. roku życia, niepełnosprawne oraz kobiety, które po urodzeniu dziecka nie powróciły na rynek pracy.
Zgodnie z założeniami pilotażu dla każdego bezrobotnego doradcy zawodowi przygotowali indywidualne plany działania. Mają oni zagwarantowaną: systematyczną opiekę trenera pracy, pośrednictwo pracy, kursy zawodowe, szkolenia językowe i komputerowe, warsztaty dotyczące rozwoju kompetencji społecznych, pomoc w utworzeniu i prowadzenia działalności gospodarczej, wsparcie psychologa oraz konsultacje prawne.
Pierwsi bezrobotni podjęli pracę we wrześniu br., pod koniec listopada zatrudnionych było już 186 osób, czyli na półmetku pilotażu pracę ma około 20 proc. grupy docelowej. Są to głównie prace fizyczne i kilka stanowisk biurowych. 134 osoby podpisały umowę o pracę, 42 pracują na umowę zlecenie, a 10 utworzyło własne firmy.
– Firma Wyg International spotyka się z podobnymi problemami jak powiatowe urzędy pracy – brak nowych miejsc pracy, niechęć długotrwale bezrobotnych do podejmowania pracy i nadmierne oczekiwania płacowe w stosunku do kwalifikacji – powiedział Aleksander Kornatowski, wicedyrektor WUP w Warszawie. – Jednak, jak wykazuje pilotaż, prywatna firma ma szansę na indywidualne metody pracy z bezrobotnym, co nie zawsze jest możliwe podczas obsługi kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy osób przez urzędników PUP – dodał.
Pilotaż potrwa do 24 czerwca 2014 roku. Firma WYG International zagwarantowała, że spośród 984 uczestników projektu 51 proc. podejmie zatrudnienie, a 74 proc. tej grupy utrzyma je przez co najmniej trzy miesiące.