Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

RADOM

Rośnie bezpieczeństwo na drogach?

środa, 13 stycznia 2016 13:46 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska
Radomska policja podsumowała 2015 rok na drogach. Spadła liczba osób zabitych. W porównaniu z 2014 roku o 9 osób mniej zginęło w wypadkach drogowych.

- W 2015 roku na drogach naszego regionu doszło do 427 wypadków drogowych, w których zginęło 20 osób. W roku 2014 odnotowaliśmy 420 wypadków, gdzie życie straciło 29 osób. Pomimo większej liczby zdarzeń na drogach to o 9 ofiar śmiertelnych mniej. Większość wypadków ze skutkiem śmiertelnym miało miejsce na drogach powiatu radomskiego.Wzrost zauważyć można w przypadku zdarzeń drogowych, w których uszkodzone zostały wyłącznie pojazdy, podczas gdy ich uczestnikom nic się nie stało. W 2015 roku liczba kolizji wyniosła 2997, a w roku 2014 - 2845 - informuje Justyna Leszczyńska z radomskiej policji.

Z roku na rok spada liczba nietrzeźwych kierowców. Radomscy policjanci skutecznie eliminują pijanych za kierownicą. - Spadła również liczba nietrzeźwych będących sprawcami zdarzeń. W 2015 roku funkcjonariusze wykonali ponad 215 tysiące kontroli stanu trzeźwości. W 2015 roku policjanci odnotowali blisko 200 przypadków kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. To o ponad 150 osób mniej niż w 2014 roku - dodaje Leszczyńska.

Miniony rok to także zmiany przepisów ruchu drogowego. W maju 2015 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, która zaostrzyła kary dla nietrzeźwych kierowców oraz tych, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym. - Od chwili wejścia w życie nowych regulacji prawnych policjanci zatrzymali  ponad 300 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl nowych uregulowań zatrzymano uprawnienia do kierowania na trzy miesiące - wylicza Justyna Leszczyńska zradomskiej policji.

Pojawił się także nowy zapis w Kodeksie Karnym – artykuł 180a. Zgodnie z nim kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Od wejścia w życie nowych przepisów policjanci drogówki ujawnili kilkudziesięciu kierowców, którzy mimo cofnięcia im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej kierowali pojazdem, a tym samym popełnili przestępstwo.

W minionym roku bezpieczeństwo pieszych szczególnie leżało na sercu policjantom ruchu drogowego. - To oni są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a wypadki z ich udziałem są najbardziej tragiczne w skutkach. Jesienią i zimą policjanci dbali także o bezpieczeństwo tej grupy przypominając o tym jak ważne jest noszenie odblasków. Wyciągali także konsekwencje wobec tych pieszych, którzy ignorowali obowiązek jego noszenia. Brak odblasku poza obszarem zabudowanym po zmroku może kosztować więcej niż mandat – można stracić życie - podkreśla Justyna Leszczyńska z KMP Radom.