Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Barbara, dziewica i męczennica
Dziś jest: Poniedziałek, 04 grudnia 2023

RADOM

Radom zazieleni się na zdrowie

poniedziałek, 18 kwietnia 2016 16:06 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł
Poprawa jakości życia, zabezpieczenie przed podtopieniami i suszami – to cele zainaugurowanego w poniedziałek, 18 kwietnia projektu LIFE.

Dzięki zrównoważonej gospodarce wodnej stworzonej w ramach projektu, Radom ma być przygotowany na zmiany klimatu. Projekt ma na celu poprawę jakości wody, zmiejszenie ryzyka wystąpienia suszy lub podtopień poprzez gromadzenie wody deszczowej, zatrzymanie wody w mieście, a co za tym idzie polepszenie jakości życia w Radomiu.

Projekt LIFE zakłada oczyszczenie zalewu Borki, przywrócenie naturalnego biegu rzeki Mlecznej na obszarze Parku Kulturowego i budowę zbiornika retencyjnego o wielkości 2 ha na terenach przy ul. Szklanej, który oprócz zbierania wody opadowej ma pełnić funkcję rekreacyjną. Powstaną również nowoczesne rozwiązania, o których podczas konferencji prasowej powiedział Stefan Obłąkowski – przedstawiciel warszawskiej firmy – jednego z beneficjentów:

Racjonalne zarządzanie wodą pochodzącą z opadów zmniejsza ryzyko wystąpienia powodzi czy suszy. Ma również wpływ na zanieczyszczenie rzek i zbiorników wodnych, a także na zdrowie i samopoczucie mieszkańców miasta. By woda deszczowa miała swój wkład w zasoby wodne, potrzeba wielu badań, obserwacji i konkretnych działań, które podjęte zostaną właśnie w Radomiu. O tym, w jaki sposób projekt ma osiągnąć cel mówi Iwona Wagner - przedstawiciel firmy współpracującej z miastem w związku z projektem:

Pełna nazwa pogramu to: „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miejskiej Radomia”. Partnerami miasta w tym projekcie są: Wodociągi Miejskie, Uniwersytet Łódzki oraz warszawska firma - FPP Enviro Sp. z o.o. Kozt wporwadzenia innowacyjnych rozwiazań w Radomiu to ok 25 minionów złotych. W tę kwotę wpisują się między innymi stworzenie analiz zagrożeń, analiz wrażliwości, zebranie koniecznych danych oraz prace inwestycyjne. Powstają już pierwsze analizy, a prace inwestycyjne mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Projekt realizowany będzie dzięki wsparciu ze środków unijnych, a także dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

A. Kosztowniak pod info