Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

RADOM

Miejski monitoring w statystytce

czwartek, 09 stycznia 2014 10:45 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ponad 4,2 tys. interwencji zgłosili pracownicy miejskiego monitoringu w ubiegłym roku. To o ponad 600 więcej niż w roku 2012. Najwięcej zdarzeń w zarejestrowały kamery u zbiegu ulic 25 Czerwca i Struga - 501, placu przydworcowym - 452 i u zbiegu ulic Żeromskiego i Niedziałkowskiego - 298.

- Cieszymy się, że monitoring miejski pracuje coraz efektywniej - mówi Rafał Czajkowski, sekretarz miasta. Dodaje, że wskazuje na to coraz większa liczba zdarzeń, nie tylko tych związanych z zatrzymywaniem sprawców wykroczeń i przestępstw, ale również tych, które wiążą się z ratowaniem życia i zdrowia osób. - Nie należy jednak zapominać, że monitoring, to system wspierający i uzupełniający szeroko rozumiany zakres bezpieczeństwa i porządku, który bez dobrej współpracy z policją i strażą miejską, nie byłby tak efektywny - powiedział Czajkowski.

Spośród 4255 interwencji, pracownicy miejskiego monitoringu 869 przekazali do Komendy Miejskiej Policji, a 3386 do Straży Miejskiej. Dzięki doświadczeniu pracowników monitoringu 2181 sprawców wykroczenia lub przestępstwa zatrzymano na gorącym uczynku.

W związku z zagrożeniem życia i zdrowia oraz uszkodzenia mienia, pracownicy monitoringu przekazali 2032 informacji z prośbą o interwencję do służb porządkowych, m.in: 1424 razy udzielono pomocy osobom leżącym, 239 razy wezwano karetkę pogotowia. Dzięki pracownikom monitoringu udało się także odnaleźć osobę zaginioną.

Monitoring obsługiwany jest przez całą dobę przez przeszkolonych pracowników Biura Ochrony Urzędu Miejskiego. Posiadają oni bezpośrednią łączność telefoniczną z Policją i Strażą Miejską, co pozwala na podjęcie natychmiastowych działań i niezwłoczne zatrzymanie sprawców. Aktualnie w systemie pracuje 67 kamer.