Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

RADOM

Wyróżnienia dla działaczy "S"

poniedziałek, 13 stycznia 2014 15:08 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dwudziestu czterech działaczy radomskiej ''Solidarności'' zostało uhonorowanych odznakami ''Zło dobrem zwyciężaj''. Wyróżnienie przyznaje Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki za ofiarną służbę przy grobie kapelana Solidarności na warszawskim Żoliborzu oraz za szerzenie jego pamięci.

Wśród wyróżnionych jest m.in. były senator, obecnie przewodniczący radomskiej ''Solidarności'' Zdzisław Maszkiewicz. Przypominał, że od chwili śmierci ks. Popiełuszki lokalni działacze związku, głównie z Huty Warszawa podjęli trud organizowania symbolicznych straży przy gronie zamordowanego księdza.

- Po beatyfikacji naszego kapelana strażnikami grobu stali się również działacze Solidarności z całej Polski. Wśród tej delegacji był również region radomski. Dla mnie to wyróżnienie jest wielkim honorem. Teraz modlimy się o jego ks. Jerzego. To męczennik za wiarę. Dalej będziemy strażnikami jego grobu - powiedział Zdzisław Maszkiewicz.

Uroczystość wręczenie pamiątkowych odznak odbędzie się 28 stycznia, podczas posiedzenia zarządu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska.

Bł. Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy, służby zdrowia, ludzi chorych, ubogich i prześladowanych. Jako rezydent przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (1980-1984) wsławił się odprawianiem Mszy św. za Ojczyznę. W trudnym okresie dziejów Ojczyzny wszystkich ludzi, bez wyjątku, obejmował pasterską miłością nawołując do pojednania, aby zło dobrem zwyciężać. Zamordowany został za wiarę i Kościół przez oficerów Służby Bezpieczeństwa 19 września 1984. Od chwili śmierci cieszy się wyjątkową czcią wiernych. Do jego grobu przybyło ponad 18 milionów ludzi, w tym papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI. Beatyfikowany był w Warszawie w niedzielę 6 czerwca 2010 r.