Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 205.

RADOM

Radom i powiat - razem po pieniądze

czwartek, 23 stycznia 2014 16:16 / Autor:

Prezydent Andrzej Kosztowniak i starosta radomski Mirosław Ślifirczyk podczas wspólnej konferencji prasowej mówili o dużych  szansach dla regonu radomskiego związanych z projektami dotyczącymi rozwoju szpitali oraz komunikacji publicznej i rowerowej. Radom i powiat radomski wspólnie sięgają po środki unijne w ramach Regionalnego Instrumentu Terytorialnego.

RIT dla miasta Radomia i obszaru funkcjonalnego, jakim jest powiat radomski,  będzie realizowany w latach 2014 – 2018 poprzez 2 projekty wiodące:

  1. dotyczący modernizacji i doposażenia Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz szpitali powiatowych w Pionkach i Iłży
  2. zakupu autobusów ekologicznych dla MPK w Radomiu oraz budowy ścieżek rowerowych na terenie powiatu radomskiego.

W ramach modernizacji i doposażenia szpitali w RSzS m.in. powstanie: centrum rehabilitacji, hospicjum, centralna sterylizatornia, przebudowana i doposażona w aparaturę medyczną zostanie część oddziałów, poradni specjalistycznych, a także część diagnostyczna. Przebudowana i doposażona zostanie również apteka szpitalna, w szpitalu zostanie wybudowane własne ujęcie wody, wyremontowane zostaną dachy, placówka zostanie zinformatyzowana. Inwestycje w szpitalu w Pionkach obejmą informatyzację placówki, przebudowę i modernizację oddziałów, oraz zakup sprzętu medycznego dla szpitala i  poradni. Inwestycje w szpitalu w Iłży będą dotyczyć utworzenia działu rehabilitacji, modernizację bloku operacyjnego, działu chirurgicznego, doposażenie oddziałów i poradni.

W ramach projektu dotyczącego transportu zostaną wybudowane ścieżki rowerowe, które będą prowadzić przez gminy: Wierzbica, Skaryszew, Kowala, Wolanów, Przytyk, Jastrzębia, Pionki, Jedlnia-Letnisko, Iłża. Inwestycje w Radomiu obejmą zakup 30 autobusów niskoemisyjnych wraz ze stacjonarnymi systemami doładowania i stacją zasilającą na terenie zajezdni MPK, wdrożenie w Radomiu systemu zarządzania ruchem, w tym m.in. Inteligentnego systemu transportowego wraz z przebudową sygnalizacji oraz niezbędną korektą geometrii skrzyżowań, utworzenie centrum zarządzania ruchem, opomiarowanie skrzyżowań kamerami, wdrożenie systemu umożliwiającego nadawanie priorytetów dla kierunków i linii autobusowych. 

Łączna wartość projektów to 351 276 000,00 zł, dofinansowanie ze środków unijnych będzie wynosiło 80% wartości.

Jak wynika z danych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, placówka świadczy usługi medyczne zarówno dla mieszkańców Radomia, powiatu radomskiego jak i okolicznych samorządów. Jak wynika z danych szpitala spośród 26 101 pacjentów hospitalizowanych w 2012 roku mieszkańcy Radomia i powiatu radomskiego stanowili 75,7%, a w 2013 roku (od stycznia do grudnia) 76%. Pozostali pacjenci pochodzili głównie z województwa mazowieckiego, najczęściej z powiatów sąsiadujących z powiatem radomskim. W 2013 r. na 4450 pacjentów hospitalizowanych w szpitalu w Iłży 63,7% stanowili mieszkańcy Radomia lub powiatu radomskiego, spoza tego terenu 36,3% (w 2012 roku odpowiednio 62,4% i 37,6%).

Według informacji MZDiK, komunikacja miejska na podstawie podpisanych porozumień obsługuje również gminy w powiecie radomskim (osiem linii autobusowych): Zakrzew, Jastrzębia, Kowala, Jedlnia-Letnisko oraz Skaryszew. Trzeba jednak podkreślić, że z komunikacji miejskiej korzystają również osoby docierające do miasta innymi środkami transportu. Radom jest największym w regionie ośrodkiem kształcenia ponadgimnazjalnego, w tym artystycznego (według Systemu Informacji Oświatowej spośród 12830 uczniów 5989 (47%) stanowią mieszkańcy wsi i miast do 5 tys. mieszkańców) oraz wyższego (na 7 uczelniach wyższych w Radomiu kształci się 13,2 tys. studentów z Radomia i regionu-GUS). W mieście znajduje się najwięcej placówek kultury, handlu i usług. Radom pozostaje największym rynkiem pracy w regionie.

 

źródło: UM Radom