Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik
Dziś jest: Środa, 08 maja 2024

RADOM

Przełom 3D w radomskim szpitalu

wtorek, 22 listopada 2016 09:09 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Elżbieta Cieślak
Weronika Chochoł

Pierwsze trzy zabiegi ablacji migotania przedsionków wykonano na oddziale kardiologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Na przyszły rok zaplanowano już co najmniej 50 takich zabiegów.

Ablacja to zabieg, którego celem jest zniszczenie lub odizolowanie obszaru serca powodującego powstawanie arytmii. Dzięki wykorzystaniu technologii, zabieg jest łatwiejszy i mniej inwazyjny - wyjaśnia Grzegorz Rak - kierownik oddziału kardiologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu:

Jak informuje Elżbieta Cieślak - rzecznik prasowy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego - prowadzenie  zabiegów jest możliwe dzięki współpracy, jaką  Radomski Szpital Specjalistyczny nawiązał z Bartłomiejem Bińkowskim - kardiologiem z  Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

- Ablację migotania przedsionków wykonuje się u pacjentów, u których nie jest skuteczne leczenie farmakologiczne. Zabieg trwa  2 – 3 godziny, pacjent jest przytomny, ale znajduje się pod działaniem leków przeciwbólowych i nasennych. Jest to zabieg skomplikowany, jednak mało inwazyjny - nie wymaga otwarcia klatki piersiowej. - wyjaśnia dr Bartłomiej Bińkowski.

Zabieg polega na wprowadzeniu do serca poprzez żyłę udową specjalnych elektrod, a następnie dzięki tzw. mapowaniu serca precyzyjnemu określeniu miejsca powstawania zaburzenia rytmu serca. Następnie za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości likwiduje się miejsce powstawania arytmii.

- W Polsce zabiegi ablacji migotania przedsionków wykonuje zaledwie kilku specjalistów, niemniej ważny jest również odpowiedni sprzęt. - podkreśla Elżbieta Cieślak - W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym wykorzystywany jest jeden z najnowocześniejszych w Polsce systemów do trójwymiarowego mapowania serca. Dzięki zastosowaniu technologii 3D, lekarze mogą precyzyjnie wskazać pochodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych i poddać ablacji ten obszar w sercu. System pozwala także na zmniejszenie narażenia pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.