Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

RADOM

Autyzm to nie choroba!

środa, 07 grudnia 2016 13:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Porady, rozmowy i wykłady - w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia w Radomiu trwa konferencja "Zapytaj mnie o autyzm" zorganizowana w związku z obchodami Europejskiego Tygodnia Autyzmu.

W środowych konsultacjach udział biorą nauczyciele, terapeuci oraz rodzice dzieci dotkniętych autyzmem. W sali konferencyjnej nie brakuje ulotek dotyczących autyzmu, sposobów terapii a także klubu rodzica JiM. Spotkanie trwać będzie do godziny 19:00, a do udziału zaproszone są wszystkie osoby, które mają styczność z osobami autystycznymi - zachęca Aneta Stańczyk - koordynator klubu rodzica JiM Radom:

Autyzm jest zaburzeniem spowodowanym mikrouszkodzeniem w mózgu. Na autyzm nie ma lekarstwa, farmakologicznie można wspomagać funkcjonowanie dziecka, jednak najważniejsza dla jego rozwoju jest terapia. Symptomy autyzmu dostrzec można już w pierwszym roku życia dziecka, dlatego tak ważna jest obserwacja. Im szybciej zaburzenie zostanie wykryte, tym wcześniej podjąć będzie można terapię, a co za tym idzie, dziecku łatwiej będzie przystosować się do otaczającej je rzeczywistości. Jakie zachowania dziecka powinny obudzić czujność rodziców? Wyjaśnia Aneta Stańczyk:

W przypadku podejrzenia zaburzeń warto skonsultować się z psychiatrą dziecięcym. Jeśli po obserwacji autyzm zostanie zdiagnozowany, obowiązkowo należy wziąć udział w terapii - podkreśla Renata Białek - mama 11-latka z autyzmem, oligofrenopedagog:

Obok terapii ważna jest również uwaga i cierpliwość rodziców. W relacjach z autystycznym dzieckiem - podobnie jak z dzieckiem w pełni sprawnym, rodzic musi wykazać się konsekwencją:

W społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że dzieci autystyczne, to dzieci niegrzeczne. Jednak ich zachowanie, płacz, krzyk w stresujących dla nich sytuacjach nie są przejawami złego wychowania, ale sposobem radzenia sobie w trudnych momentach. Z niesprawiedliwą oceną kilkukrotnie spotkała się mama 6 letniego Adriana, która wzięła udział w konsultacjach. Jak podkreśla - tego typu spotkania są potrzebne - nie tylko rodzicom. Takie spotkania pomagają zwiększać świadomość tego, czym jest autyzm i w jaki sposób się przejawia:

Do udziału w spotkaniu zapraszają Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu oraz klub rodzica JiM Radom. Jak mówi Aneta Stańczyk - koordynator klubu w Radomiu, rodzice nie są pozostawieni samym sobie:

Dzieci z autyzmem cały czas przybywa. W 2011 roku w Radomiu było ich ponad 300 osób. W Europie pod kątem autyzmu diagnozowane jest średnio jedno na sto dzieci.