Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna Tekakwitha
Dziś jest: Środa, 17 kwietnia 2024

RADOM

Mroźna noc - bądźmy czujni

piątek, 06 stycznia 2017 18:33 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com
Weronika Chochoł

IMGW ostrzega - czeka nas kolejna mroźna noc. Przez okna ciepłych domów nie patrzmy obojętnie na osoby bezdomne narażone na zamarznięcie.

Z komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że nocą z piątku na sobotę najniższe temperatury w województwie mazowieckim wahać się będą między -20°C a -15°C.

Dla osób bezdomnych mogą to być temperatury zabójcze. Wystarczy jeden telefon, by uratować komuś życie - przypomina Justyna Leszczyńska - rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Radomiu:

Policjanci jak co roku, w walce z zamarznięciami współpracują ze Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, ośrodkami pomocy społecznej i Strażą Miejską. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. O obserwację i dzielenie się informacjami apeluje także Piotr Stępień - rzecznik radomskiej Straży Miejskiej:

Osoby bezdomne mogą również skorzystać z radomskich noclegowni. Jeśli spotkamy człowieka bezdomnego warto przypomnieć mu o tej możliwości. - Wystarczy porozmawiać z taką osobą, nie patrzmy na nią z wyższością, nie silmy się na jałmużnę - apeluje Wojciech Dąbrowski - kierownik Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i noclegownia dla bezdomnych kobiet i mężczyzn przy ul. Zagłoby w Radomiu:

Noclegownia przy ul. Zagłoby 3 przeznaczona jest dla 24 osób, jednak jak mówi Wojciech Dąbrowski miejsce znajdzie się dla każdego - jedynym warunkiem jest trzeźwość.

Natomiast w schronisku dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Słowackiego 188 jest 38 miejsc noclegowych oraz 4 miejsca interwencyjne. Tutaj również - każda z osób, która zgłosi się do ośrodka, otrzyma dach nad głową - zapewniają pracownicy.

Warto pamiętać także o osobach starszych, czy samotne. Mogą one z różnych przyczyn nie radzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu. - Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego warto powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej. - zachęcają policjanci.