Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

RADOM

Wyjątkowe Święto Gromnicznej (galeria)

czwartek, 02 lutego 2017 20:10 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

W przepięknej zimowej scenerii odbyły się obchody Święta Matki Bożej Gromnicznej w Muzeum Wsi Radomskiej. Była Msza święta, ludowe zwyczaje, konkurs dla najmłodszych oraz Kusaki.

Jak co roku 2 lutego w uroczystość Objawienia Pańskiego radomski Skansen odwiedziło wielu mieszkańców Radomia i okolic. Obchody tradycyjnie rozpoczęła Msza św. w zabytkowym kościółku św. Doroty z Wolanowa. - Tak od ponad 1200 lat, tego dnia ludzie trzymają w kościołach świece, przypominając sobie bardzo ciekawy obrzęd Biblijny – mówił ks. Zbigniew Niemirski redaktor naczelny radomskiego Gościa Niedzielnego, który tego dnia wygłosił homilię.

Mszy św. przewodniczył i gromnice poświęcił ks. Mirosław Kszczot proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Radomiu. W koncelebrze uczestniczył także ks. Jacek Wieczorek dyrektor Radia Plus Radom.

Po Liturgii odbył się pokaz tradycyjnych obrzędów oraz widowisko. Zgromadzeni mogli przypomnieć sobie, jak to kiedyś wyglądały ludowe tradycje na radomskiej wsi. Kolorowa procesja ze świecami przeszła do zagrody z Alojzowa. Tradycje ludowe po raz pierwszy, podczas tego święta zaprezentował Zespół Obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa. Odbyło się kopcenie znaku krzyża na belce stropowej, rozniecanie domowego ognia w piecu oraz zaprezentowane ludowe przysłowia związane z Gromniczną

Dla mieszkańców wsi Święto Matki Bożej Gromnicznej miało ogromne znaczenia – podkreśla Aleksandra Żytnicka etnograf ze Skansenu To jedno z pierwszych Świąt, które w Roku Liturgicznym obchodzi Muzeum Wsi radomskiej – mówi Ilona Jaroszek dyrektor Skansenu W dalszej części uroczystości w Dworze z Brzeziec na zgromadzonych czekał poczęstunek, a następnie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu pt.: Najpiękniejsza ozdoba choinkowa. W tym roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wzięło w nim udział aż 248 uczestników. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z Radomia i okolic, a zorganizowany był w dwóch kategoriach: ozdoby tradycyjne i nowoczesne. Laureaci konkursu otrzymali nagrody, które wręczali: Ilona Jaroszek dyrektor Skansenu, ks. Jacek Wieczorek dyrektor Radia Plus Radom oraz Robert Mordak poseł Kukiz'15. Co mówili laureaci, którzy pierwszy raz uczestniczyli w tym Święcie Na zakończenie Zespół Obrzędowy 'Korzenie' z Łaguszowa zaprezentował widowisko pt.: Kusaki. Obchody odbyły się pod patronatem Radia Plus Radom.