Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

RADOM

Strzelnica w ramach Budżetu Obywatelskiego?

wtorek, 14 lutego 2017 13:07 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Proponujemy coś, co nie jest marnotrawstwem, tylko sensem. - powiedział podczas konferencji prasowej Waldemar Rajca - prezes Kongresu Nowej Prawicy w Radomiu. Kongres złożył do Budżetu Obywatelskiego projekt utworzenia w mieście strzelnicy obywatelskiej.

By w mieście powstała czterostanowiskowa strzelnica o długości 60 m. potrzebne są zgoda Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz akceptacja regulaminu strzelnicy przez prezydenta miasta. Zdaniem członków radomskiego Kongresu nowej Prawicy strzelnica jest potrzebna radomianom, ponieważ w czasach jakie nastały, każdy powinien mieć możliwość i umiejętność obrony. - Zależy nam na tym, żeby młodzież nauczyła się strzelać - mówi Waldemar Rajca - prezes Kongresu Nowej Prawicy w Radomiu:

Ze strzelnicy korzystać mogliby także pasjonaci strzelania, którzy na co dzień nie mają możliwości na pielęgnowanie swoich pasji. Na razie działacze nie podają konkretnego miejsca, w którym strzelnica miałaby powstać. Pewne jest, że nowe miejsce nie będzie budowane - chodzi o to, by wykorzystać miejsca, które są w Radomiu. Wśród propozycji padała Koniówka, Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego na Borkach, teren lotniska lub zakładów metalowych.

Wśród pracowników strzelnicy - zgodnie z projektem - miałby znaleźć się instruktor, który nauczy obsługi broni i zasad bezpieczeństwa. - Ważne jest, by młodzież wiedziała jak obsługiwać broń i jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą niewłaściwe wykorzystywanie jej - podkreśla Krzysztof Skrzypczak - prezes zwoleńskiego Koła Stowarzyszenia Obrony i Rozwoju Polski:

Opinię na temat pomysłu wyraził Andrzej Szczypór - myśliwy z okręgu radomskiego Polskiego Związku Łowieckiego, Członek Naczelnej Rady Łowieckiej, który podkreślił, że stworzenie strzelnicy nie jest pomysłem prostym do zrealizowania. Należy rozgraniczyć to, jaki rodzaj broni - pneumatyczna czy pneumatyczna - miałby być używany na strzelnicy, w jakim wieku młodzież korzystałaby ze strzelnicy i jaki charakter szkoleń - hobbystyczne czy obronne - byłaby ona nastawiona. Strzelnica musi spełniać kryteria bezpieczeństwa - żaden z pocisków nie może zostać wystrzelony poza jej teren. Nad bezpieczeństwem użytkowników musi czuwać wykwalifikowany instruktor. Dodatkowo, potrzebny jest również szereg pozwoleń. - Jednak jest to możliwe - zapewnia Andrzej Szczypiór i proponuje: - Warto poobserwować, jak funkcjonuje strzelnica Polskiego Związku Łowieckiego w Piastowie i  zobaczyć, czy taki pomysł spotka się z zainteresowaniem:

Zdaniem Waldemara Rajcy, strzelnica mogłaby zintegrować środowiska strzeleckie, które są w Radomiu. Działacze mają nadzieję, że jeśli projekt nie zostanie zrealizowany, to pobudzi on do działania osoby, które mają podobne zdanie. - Proponujemy coś, co nie jest marnotrawstwem, tylko sensem. - powiedział podczas konferencji prasowej Waldemar Rajca wymieniając projekty, które jego zdaniem bezpodstawnie zwyciężyły w Budżecie Obywatelskim miasta:

Wszystkie projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 są sprawdzane przez odpowiednie wydziały Urzędu Miejskiego. Będą sprawdzane pod kątem formalnym, czy mogą zostać wykonane, czy są zlokalizowane na gruncie miasta i czy nie ma przeszkód prawnych. Pod koniec marca pozytywnie zweryfikowane wnioski trafią pod obrady Zespołu Opiniującego. Ostateczna liczba projektów, które zostaną poddane pod głosowanie będzie znana do 5 maja.