Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

RADOM

Autyzm HELP już otwarty!

wtorek, 14 marca 2017 14:59 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Rodzice znajdą tu informacje na temat rozpoznawania i dignozowania autyzmu. Nauczyciele dowiedzą się jak postępować z dziećmi z tym zaburzeniem. W Radomiu działalność rozpoczął Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Autyzm HELP.

Punkt uruchomiony został dzięki dobrej współpracy między radomskim Klubem Rodzica JiM oraz radomskim wydziałem Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Pomoc i porady uzyskają tu wszyscy, którzy mają doczynienia ze spektrum autyzmu. - Zapraszamy nie tylko rodziców, ale również nauczycieli, którzy chętni są do współpracy i podejmowania tego trudnego tematu - mówi Aneta Stańczyk - koordynator Klubu Rodzica JiM Radom:

 

Współpraca, jaka nawiązała się między Klubem Rodzica a Centrum Doskonalenia Nauczycieli to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. Jednak zasada "kto pierwszy ten lepszy" w tym przypadku nie działa. Najważniejsze jest to, by zwiększać wiedzę rodziców, ale również nauczycieli na temat tego, czym jest autyzm i jak postępować z osobami, u których występuje to zaburzenie - podkreśla Bogusław Tundzios - dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Radomiu:

  

Dla rodziców otwarcie Punktu jest "strzałem w dziesiątkę", zwłaszcza, że świadomość społeczeństwa dotycząca tego zaburzenia jest wciąż zbyt niska:

  

W otwarciu udział wzięli rodzice, nauczyciele, terapeuci i przedstawiciele radomskich organizacji pozarządowych. Pani Mariola - terapeutka - podkreśla, że wiedzy nigdy nie jest za wiele. Wymienia również objawy, które powinny zaniepokoić rodziców:

  

Do końca tego roku szkolnego dyżury w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym Autyzm Help odbywały się będą:

we wtorki w godz. między 10:00 a 13:00

w piątki w godz. między 13:00 a 16:00

Z biegiem czasu i w zależności od potrzeb terminy spotkań mogą ulec zmianie. W razie potrzeby kontaktować można się również z Anetą Stańczyk drogą mailową pod adresem: . Wtedy możliwe jest umówienie się na konsultacje poza wyznaczonymi terminami.

Autyzm HELP działa w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Kościuszki 5 w Radomiu.