Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Chryzant i Daria
Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020

RADOM

Mniej miejsc na UTH

piątek, 12 maj 2017 10:09 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Radomska uczelnia na rok akademicki 2017/2018 przyjmie mniej studentów. To efekt przyjętego przez Senat nowego sposobu finansowania uczelni wyższych.

Celem zmian w finansowaniu jest postawienie na jakość kształcenia studentów, a nie na ilość żaków, jak - zdaniem resortu - było do tej pory. Jedną z najważniejszych wprowadzonych zmian jest zmniejszenie dotacji, jaką uczelnia otrzymuje z ministerstwa na podstawie wyników z poprzedniego roku. "Zmniejszenie tego czynnika będzie zachętą dla rektorów do szybszych i efektywniejszych zmian." informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zmniejszenie dotacji zacznie obowiązywać od stycznia 2018 roku.

T.zw. "algorytm Gowina" sprawi, że nabór na polskie uczelnie będzie o wiele mniejszy. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu na rok akademicki przyjąć może 2000 studentów. To prawie o połowę mniej niż w ubiegłych latach. - Zmniejszyła się liczba miejsc zarówno na kierunki stacjonarne jak i niestacjonarne. Możemy przyjąć również mniej doktorantów. - mówi Aneta Mirosz - rzecznik prasowy radomskiej uczelni:

Kolejną zmianą, która ma poprawić jakość kształcenia jest zmniejszenie stosunku liczbowego kadry do studentów. Na jednego wykładowcę przypadać ma 11-13 studentów. Pracownicy uczelni nie muszą martwić się o utratę pracy:

 Zmany dotyczą przede wszystkim studentów, jednak zasady rekrutacji będą takie same. Liczyć będą się wyniki ze świadectwa, nie kolejność rejestracji. - dodaje Aneta Mirosz:

Rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne na Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny rusza w poniedziałek, 15 maja. Na studia dzienne zgłaszać się można do 11 lipca. Studenci zaoczni mają czas do 14 września. W ofercie na rok akademicki 2017/2018 uczelnia proponuje w sumie 35 kierunków. Wśród nich propozycje, które wpisały się w listę kierunków UTH, a także nowości, m.in.: agrochemia, transport i logistyka oraz kierunek lekarski:

Na studia zapisywać się można za pośrednictwem strony internetowej rekrutacja.uniwersytetradom.pl. Tam kandydaci znajdą szczegółowe harmonogramy, opisy kierunków, a także niezbędne informacje dotyczące naboru.