Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

RADOM

Znamy wyniki konkursu historycznego

poniedziałek, 10 marca 2014 14:09 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Uroczyste rozstrzygnięcie II edycji konkursu historycznego pt.: „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć", odbyła się 7 marca w Zespole Szkół nr 2 w Przysusze. W programie była m.in. prelekcja naukowa prezesa IPN dr Łukasza Kamińskiego, prezentacje multimedialne, przygotowane przez uczniów podczas etapu szkolnego, a także występy artystyczne młodzieży.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 80 uczniów z 15 szkół, w tym 5 uczniów ze Specjalnych Ośrodków Szkolno - Wychowawczych z Nowego Miasta nad Pilicą i Jurek. W ramach etapu szkolnego, uczniowie przygotowali i przedstawili prezentacje, dotyczące wybranej postaci antykomunistycznego podziemia z lat 1944-1963. Wykazali się wiedzą na temat Żołnierzy Wyklętych, ale również umiejętnością wyszukiwania odpowiednich materiałów tematycznych. Nie bez znaczenia okazała się znajomość techniki komputerowej, pozwalająca tworzyć prezentacje multimedialne.

W finale było 55 pytań. Dwóch uczestników zdobyło po 47 punktów, zajmując tym samym równorzędne pierwsze miejsca. Byli to: Piotr Barański z LO w Warce oraz Mateusz Siedlecki z LO w Nowym Mieście nad Pilicą. W związku z faktem, iż kilku uczestników otrzymało ex aequo najlepszy wynik, konieczna była dogrywka pomiędzy trzema uczniami, którzy uzyskali po 45 punktów. W ten sposób wyłoniono drugie miejsce, a zajął je Tomasz Kotwica z ZSP nr 1 w Przysusze. Tych trzech uczestników wygrało nagrodę główną - wyjazd do Brukseli. Kolejne IV i V miejsce przypadły: Kamilowi Wysockiemu z LO w Grójcu oraz Marcie Jędrzejczuk z LO w Warce, którzy również otrzymali atrakcyjne nagrody.

- Uczestnicy, występując przed komisją i publicznością, ćwiczyli swoją asertywność oraz wystąpienia publiczne. Tym bardziej jestem pod wrażeniem zaangażowania uczniów w przygotowywanie prezentacji, a także zaciekawienia tematyką ze strony młodzieży. To niezwykle krzepiące, że młodzi ludzie wykazują tak odpowiedzialną i dojrzałą postawę - powiedział Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu RP.

Dodał, że tematyka konkursu nie jest łatwa. - Dotyczy nieodległej historii, od niedawna odkłamywanej przez historyków. Dopiero dziś dowiadujemy się prawdy o bohaterstwie i dramatycznych losach Żołnierzy Wyklętych. Po tak długim czasie historia upomina się o nich, by oddać należny honor, pamięć i cześć tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Przypomnę, że to prezydent Lech Kaczyński podjął w 2010 r. inicjatywę ustawodawczą, dotyczącą uchwalenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", który obchodzony jest w dniu 1 marca - powiedział Stanisław Karczewski.

Konkurs przeprowadzony został w szkołach ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego i przysuskiego.