Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

RADOM

Nowe karetki w radomskim pogotowiu

poniedziałek, 18 września 2017 12:41 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Dwie nowe karetki trafiły do Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W planach są kolejne zakupy.

Obecnie radomskie pogotowie ma do dyspozycji 18 karetek. Część z nich jest już mocno wysłużona. - Przebiegi powyżej 400 tys. km nie są rzadkością. - mówi Piotr Kowalski - dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Stan techniczny ambulansów może pozostawiać wiele do życzenia, a jak przekonuje dyrektor radomskiego pogotowia, "statystyczny radomianin kontakt z pogotowiem ma raz na dwa lata":

Ambulansy, które trafiły do radomskiego pogotowia są w pełni wyposażone na europejskim, a nawet światowym poziomie. Część sprzętu znajdującego się na wyposażeniu karetek pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, część jest pochodzenia europejskiego. W karetce obok pompy infuzyjnej, zestawów tlenowych czy krzesełek znajdujących się na wyposażeniu pozostałych ambulansach, w nowych samochodach jest również jeden z najnowszych na rynku defibrylator, respirator, a także AutoPulse. To maszyna uciskająca klatkę piersiową podczas reanimacji. - To urządzenie samo uciska klatkę piersiową. Jest to dużo sprawniejsze niż masaż serca wykonywany przez ratownika. - wyjaśnia Bogdan Słomka - kierowca, ratownik w radomskiej stacji: 

Jedna karetka sfinansowana została z budżetu pogotowia, za drugą zapłaciło miasto. Na przyszły rok również planowane są zakupy nowych ambulansów. - Jeden z nich kupiony będzie w ramach budżetu obywatelskiego, na drugą będziemy szukać dodatkowych pieniędzy. - zapowiada wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. Wiceprezydent zachęca również władze samorządowe do wspólnego inwestowania w karetki, z których korzystają mieszkańcy nie tylko Radomia, ale również okolicznych miejscowości:

Prezydenta Radomia - Radosława Witkowskiego cieszy fakt, że w ostatnim czasie rokrocznie udaje się doposażyć radomskie pogotowie. Włodarz dziękuje zarówno dyrekcji stacji, ale także radnym Rady Miejskiej:

 Koszt karetek to w sumie 1,4 miliona zł. Miasto do zakupów dołożyło pół miliona złotych.