Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Dyskusja o prawach dzieci

czwartek, 28 września 2017 12:46 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Jak wesprzeć dzieci dotknięte przemocą w rodzinie i dlaczego tak ważna jest szybka i skuteczna reakcja na niepokojące sygnały? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań można było poznać podczas seminarium naukowego "Dzieci mają swoje prawa" organizowana przez Stowarzyszenie Słoneczny Dom w Radomiu.

Seminarium organizowane zostało w ramach realizacji zadania „Rodzina – tu wszystko się zaczyna” przez Stowarzyszenie Słoneczny Dom w Radomiu. Realizacja zadania ufundowana została przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Podczas spotkania, nad którym patronat honorowy objął Marszałek Województwa Mazowieckiego poruszane były tematy dotyczące szeroko pojętych praw dziecka. To ważne. by przypominać o prawach najmłodszych, bo wśród niektórych dorosłych nadal pokutuje przekonanie, że "dzieci i ryby głosu nie mają". - Świadomość społeczeństwa dotycząca praw dzieci wzrasta, ale to jeszcze nie jest poziom, jakiego byśmy sobie życzyli. - mówi Monika Bednarczyk - wiceprezes Stowarzyszenia Słoneczny Dom w Radomiu, organizatora sympozjum:

Podczas sympozjum zwrócono uwagę m.in na konieczność odpowiedniego reagowania na krzywdę, która dotyka dzieci. Jak podkreśla psycholog Ewelina Wróbel niosąc pomoc przed oczami zawsze musimy stawiać sobie dobro - tak osób pokrzywdzonych, jak i krzywdzących. To dobro, może być różnie postrzegane, jednak trudne decyzje czasem są jedyną szansą na ratunek:

Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecku dzieje się krzywda, to najgorsze co możemy zrobić to zamknąć oczy - przypomina Ewelina Wróbel. - Powinniśmy zwracać uwagę na choćby najmniejsze zachowanie, które torują sobie drogę do przemocy:

Najważniejszą rolę w trosce o bezpieczeństwo dzieci odgrywa czujność - nie tylko policji, ale wszystkich służb pracujących z rodzinami. Wyczulony powinien być każdy z nas. W przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie założona może "Niebieska karta" To dokument, który służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie i ocenie zagrożenia dalszą przemocą. Może służyć również jako dowód w sprawach sądowych. - Musimy nauczyć społeczeństwo mówienia o problemie. - podkreśla asp.sztab. Kamila Adamska z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu:

W Radomiu w pieczy zastępczej przebywa ponad 300 dzieci. Przeważnie dzieci odebrane rodzicom biologicznym zostają w rodzinach zastępczych. Zdarzają się jednak rodziny, dla których odebranie dzieci jest bodźcem do zmian. Dlatego warto reagować - jeden telefon może zmienić całe życie cierpiącego dziecka. Danuta Lesiak - kierownik Działu Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu:

W Radomiu rodziny zastępcze nadal są potrzebne. Wszelkie potrzebne informacje, szkolenia i pomoc uzyskać można w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu.

Sympozjum zakończyła dyskusja na temat „Dziecko ma swoje prawa”.

Wydarzeniu patronowało Radio Plsu Radom.