Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

RADOM

Nie mówi, ale uwielbia rozmawiać...

poniedziałek, 23 października 2017 11:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Październik jest miesiącem komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla osób niemówiących i majacych trudności w porozumiewaniu się.

Komunikacja alternatywna i wspomagająca

Szacuje się, że na 1000 osób, od 8 do 12 doświadcza poważnych zaburzeń w porozumiewaniu się. Są to nie tylko osoby niemówiące, ale również osoby, które przez trudności w porozumiewaniu się, są niezrozumiane przez większość społeczeństwa. Nie oznacza to jednak, że kontakt z tymi osobami nie jest możliwy. Umożliwia go komunikacja alternatywna i wspomagająca - różnego rodzaju pomoce np.: symbole, gesty, mimika czy dotyk. O ile są one znane tym, którzy z osobami niemówiącymi pracują na co dzień, to przypadkowa osoba może mieć trudność w kontakcie. Dlatego Stowarzyszenie "Budujemy Przystań" w Radomiu stara się uświadomić społeczeństwo, że "nie mówi", nie oznacza "nie rozmawia". - Osoby przygotowane do komunikacji mają przy sobie paszporty komunikacyjne. - wyjaśnia Aleksandra Cielniak - neurologopeda w Stowarzyszeniu "Budujemy Przystań":

 Pierwszy taki przegląd...

Stowarzyszenie "Budujemy Przystań" przez cały rok prowadzi szereg działań, które mają upowszechniać komunikację alternatywną, jeśli nie w całym społeczeństwie, to wśród rodziców, którzy często nie potrafią porozumiewać się ze swoimi dziećmi. - Październik jest szczególnym miesiącem, który bardzo celebrujemy. - mówi Aneta Kalbarczyk ze Stowarzyszenia "Budujemy Przystań" w Radomiu. Działo się sporo. Od czytania bajek z przedszkolakami, poprzez "aacowe urodziny", podczas których za pomocą symboli i gestów uczniowie składają sobie życzenia, po spotkania i szkolenia z rodzicami. Stowarzyszenie po raz pierwszy w Radomiu, a być może pierwszy raz w Polsce organizuje przegląd recytatorski "Gestem, słowem, obrazem" skierowany do uczniów szkół podstawowych, którzy nie mówią lub mają trudności w porozumiewaniu się. Uczestnicy wiersze przedstawiać będą - jak sama nazwa przeglądu wskazuje - nie tylko za pomocą słowa, ale także gestów czy obrazów. Wybór metody zależał będzie od możliwości uczestnika. Również repertuar dobierany jest indywidualnie, tak by uczeń czuł się dobrze w swoim wierszu. Stowarzyszenie zapewnia wszelkie pomoce i sprzęty, które będą potrzebne do występu. - Chcemy doprowadzić do tego, żeby wszystkie osoby z niepełnosprawnościami miały naprawdę równe szanse. Tak jak ich zdrowi rówieśnicy. - wyjaśnia Aneta Kalbarczyk:

Przegląd odbędzie się w poniedziałek, 30 października w Duszpasterstwie Akademickim przy ul. Górniczej 2 w Radomiu w godz. 9:00-13:00. Stowarzyszenie na zgłoszenia czeka do poniedziałku, 23 października.

Komunikacja przede wszystkim

Stowarzyszenie "Budujemy Przystań" działa od 2011 roku by wspierać dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny. W dwóch placówkach - w Radomiu i Śmiłowie - ma pod opieką 45 uczniów oraz ok. 40 dzieci w ramach wczesnego wspomagania. Specjalizuje się w edukacji i terapii uczniów z mózgowym porażeniem dziecięcym. Radomska "Przystań" stawia również nacisk na komunikację. - Jeśli nie ma komunikacji, po prostu nie ma nic. - przekonuje Aneta Kalbarczyk. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych. Pracownicy mają na uwadze nie tylko tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, ale także zapewnienie wielopłaszczyznowej edukacji i rehabilitacji, dzięki którym osoby niepełnosprawne mogą osiągnąć pełną aktywność życiową, zawodową i społeczną. Stowarzyszenie pomocą obejmuje także rodziny osób z niepełnosprawnościami.

O komunikacji alternatywnej, przeglądzie, który jest swego rodzaju manifestem i działalności "Przystani" w rozmowie z Weroniką Chochoł opowiedziały Aneta Kalbarczyk i Aleksandra Cielniak ze Stowarzyszenia "Budujemy Przystań" w Radomiu: