Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

RADOM

Recytowali gestem, słowem i obrazem

poniedziałek, 06 listopada 2017 09:45 / Autor: Weronika Chochoł
fot. facebook.com/BudujemyPrzystan
Weronika Chochoł

14 uczniów wzięło udział w I Szkolnym Przeglądzie Recytatorskim "Gestem, Słowem, Obrazem" skierowanym do uczniów niemówiących lub posługujących się mową w ograniczonym zakresie.

Był to pierwszy tego typu przegląd w Radomiu, a być może w całym kraju. Udział w wydarzeniu udział wzięło 14 uczniów: podopieczni Stowarzyszenia Budujemy przystań z Radomia i Śmiłowa oraz uczniowie szkoły dla niesłyszących. Uczestnicy recytowali - zgodnie z tytułem przeglądu - nie tylko słowem, ale również gestem i obrazem. Pomogły w tym wysoka technologia, zaangażowanie opiekunów i oczywiście - ciężka praca uczniów. Dzieci recytowały w języku migowym, a także za pomocą gestów Makaton. Niektórzy wykorzystywali laptopy dotykowe, które za nich odczytywały słowa naciśnięte na ekranie dotykowym. - Tego typu przegląd to krok milowy jeśli chodzi o osoby, które mają problemy z porozumiewaniem się. - podkreśla Aleksandra Cielniak - neurologopeda w Stowarzyszeniu Budujemy Przystań:

Wśród uczestników był 15-letni Bartosz Kalbarczyk - podopieczny Stowarzyszenia Budujemy Przystań w Radomiu. Bartek wierszem przekonywał, że bardzo dobrze jest być chłopakiem. Jak mówi, miło jest wystąpić na scenie:

Rozmowy z osobami, które nie mówią lub mają trudności z porozumiewaniem się nie są proste, nie oznacza jednak, że są niemożliwe. Trzeba jednak poznać zasady, specyfikę i systemy, dzięki którym można skomunikować się. - Im więcej będziemy o tym mówić, tym łatwiej będzie edukować społeczeństwo. - podkreśla Krzysztof Łyżwiński - prezes Stowarzyszenia Budujemy Przystań w Radomiu:

Stowarzyszenie często organizuje bezpłatne warsztaty dla osób, która chciałyby poznać specyfikę komunikacji z osobami niemówiącymi. Zajęcia najczęściej prowadzą nauczyciele i terapeuci z Przystani. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz na fanpage'u organizacji.

I Szkolny Przegląd Recytatorski odbył się pod patronatem Prezydenta Radomia - Radosława Witkowskiego. Organizatorzy już teraz zapowiadają kolejną edycję przeglądu.