Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

RADOM

Alarm smogowy w Radomiu!

poniedziałek, 18 grudnia 2017 09:10 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Wysoki poziom stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. W Radomiu normy są przekroczone o kilkaset procent.

Najnowsze odczyty ze stacji przy ul. Tochtermana i Okulickiego pokazują, że jakość powietrza w Radomiu jest zła. Stężenie szkodliwych pyłów PM2,5 przekracza normę o 250-340% (w zależności od stacji), a PM10 o 230-290%.

Największy skok stężenia stacje odnotowały w nocy - między 2 i 5.

Wdychanie takiego powietrza jest szkodliwe przede wszystkim dla kobiet w ciąży, dzieci i osobom, które cierpią na przewlekłe schorzenia układu oddechowego.

– Przede wszystkim fatalnie wpływa na osoby, które już są chore na przewlekłe schorzenia układu oddechowego. Najbardziej szkodzi osobom, które są najsłabsze i najbardziej wrażliwe, czyli kobietom w ciąży, małym dzieciom oraz osobom dorosłym, które są przewlekle chore – uważa Wojciech Papiewski, lekarz oddziału płucnego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Recepta na czyste powietrze jest prosta. – Należałoby przedsięwziąć jakieś działania długofalowe polegające na wymianie pieców grzewczych na ekologiczne, uświadamianiu ludzi. To, co teraz możemy zrobić, to unikać wychodzenia na wolne powietrze, kiedy stężenie pyłów jest największe. Jeśli musimy już wychodzić, to trzeba się zabezpieczyć specjalnymi maskami przeciwpyłowymi, które są już dostępne na rynku - dodaje Wojciech Papiewski.

Obecny stan powietrza w Radomiu możemy sprawdzać TUTAJ.