Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Felicjan, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 29 października 2020

RADOM

Radom w czołówce europejskiego smogu

wtorek, 09 stycznia 2018 07:27 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Ogromny smog nad Radomiem. Wczoraj wieczorem czujnik jakości powietrza przy ul. Okulickiego odnotował przekroczenie norm szkodliwych pyłów na poziomie 1600%. To trzeci najgorszy wynik w Europie.

Najgorsza jakość powietrza występuje w godzinach wieczornych. Wczoraj w Radomiu najwyższy poziom stężenia szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 stacja przy ul. Okulickiego odnotowała o 23:00. Normy były przekroczone o 1600%.

Był to trzeci najgorszy wynik w całej Europie - tuż za Tuzlą w Bośni i Prisztiną w Kosowie.

Obecnie (09.01. godz. 7:30) jakość powietrza w Radomiu jest nadal zła. Normy szkodliwych pyłów są przekroczone o prawie 300%.

Wdychanie takiego powietrza jest szkodliwe przede wszystkim dla kobiet w ciąży, dzieci i osobom, które cierpią na przewlekłe schorzenia układu oddechowego.

– Przede wszystkim fatalnie wpływa na osoby, które już są chore na przewlekłe schorzenia układu oddechowego. Najbardziej szkodzi osobom, które są najsłabsze i najbardziej wrażliwe, czyli kobietom w ciąży, małym dzieciom oraz osobom dorosłym, które są przewlekle chore – uważa Wojciech Papiewski, lekarz oddziału płucnego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Za zły stan powietrza odpowiedzialnych jest wiele czynników. Za główne przyczyny uznaje się palenie w piecach węglowych oraz komunikację samochodową.

W okresie największego stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu należy unikać wychodzenia na zewnątrz i otwierania okien w mieszkaniach. Warto również zaopatrzyć się w maskę antysmogową.

Jakość powietrza w Radomiu można na bieżąco sprawdzać na poniższych stronach:

AIRLY

AQICN

WIOŚ