Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

RADOM

Smog wisi w powietrzu!

wtorek, 09 stycznia 2018 11:17 / Autor: Weronika Chochoł
fot. mazowieckie.pl
Weronika Chochoł

Powietrze nad Radomiem cały czas jest zanieczyszczone. Prognozowane są zmiany w pogodzie, ale na zanieczyszczenia powietrza będziemy w dalszym ciągu narażeni. Zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych.

Normy wielokrotnie przekroczone:

Wczoraj wieczorem czujnik jakości powietrza przy ul. Okulickiego odnotował przekroczenie norm szkodliwych pyłów na poziomie 1600%. To trzeci najgorszy wynik w Europie. Teraz sytuacja jest o wiele lepsza. Poziom szkodliwych pyłów przekroczony jest o blisko 200 procent.

                                                     

Radomianie skarżą się na jakość powietrza w mieście - szczególnie wieczorami:

Czym palisz? W czym palisz?

Występowanie smogu związane jest z warunkami atmosferycznymi i stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu. Bezwietrzna pogoda, brak opadów przy jednoczesnej dużej kumulacji zanieczyszczeń emitowanych z kominów, a także spalin samochodowych powodują sprawiają, że jakość powietrza jest zła. Duże znaczenie dla jakości powietrza ma m.in to, czym palimy w piecach. - Węgiel złej jakości, muły i mieszanki, których temperatura spalenia jest niska bardzo mocno przyczyniają się do powstawania smogu. - wyjaśnia Grażyna Krugły - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Radomiu:

Zminimalizować stężenie zanieczyszczeń możemy poprzez świadome ogrzewanie domów. Nie chodzi tu tylko o to, co wrzucamy do pieca, ale także o to z jakich pieców korzystamy. W Radomiu w ciągu ostatnich trzech lat udało się zlikwidować ok. tysiąca starych pieców węglowych. Dotację z miasta będzie można otrzymać również w tym roku. Jest to jednak uzależnione od uchwalenia budżetu na rok 2018. - Pierwsze w kolejności będą oczywiście te wnioski, których realizacja przeniesiona została z ubiegłego roku. Oczywiście będziemy informować możliwości otrzymania dofinansowania. - mówi Grażyna Krugły.

Dużą rolę w walce ze smogiem ma odegrać również uchwała antysmogowa przyjęta przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, która wejdzie w życie w lipcu tego roku. Dokument będzie określał standardy pieców, które będzie można montować w domach. Czas wymiany pieców to pięć lat. Jednak już od lipca zwiększy się rygor dotyczący tego, czym palimy w piecach. - Straż Miejska, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska czy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska będą mogli kontrolować jakość paliwa spalanego w piecach. - dodaje Grażyna Krugły:

Póki co, w związku z zaistniałą sytuację do częstszych kontroli zobowiązał strażników miejskich prezydent Radomia Radosław Witkowski. Najczęściej interwencje wpływają z takich dzielnic jak Kozia Góra, Idalin, Glinice i Śródmieście. – Zobowiązałem Straż Miejską do jeszcze intensywniejszych kontroli palenisk, ale bardzo liczę też na rozsądek samych mieszkańców. – mówi prezydent Witkowski.

Spaliny robią swoje:

Do zanieczyszczenia powietrza przyczyniamy się również poprzez emisję spalin. W dniach, kiedy poziom zanieczyszczenia jest podwyższony warto zamiast z samochodu skorzystać z komunikacji miejskiej. - W naszym mieście możemy poruszać się coraz bezpieczniejszymi i przyjaznymi dla środowiska autobusami. - przypomina Dawid Puton - rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu i dodaje: - Wybór zostawiam słuchaczom: czy będziecie szybciej i wygodniej jechali własnym autem, czy zadziałamy na rzecz wspólnego, radomskiego dobra i wybierzemy komunikację miejską:

Zostać w domu?

Możemy te rady puścić mimo uszu, jednak warto pamiętać, że smog bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku wpływa nie tylko na nasz układ oddechowy. Zanieczyszczenia wpływają także na nasze samopoczucie, mają również właściwości rakotwórcze. Informacje dotyczące stężenia zanieczyszczeń dostępne są w aplikacjach czy na stronach internetowych. - Warto śledzić te dane i ograniczać nasze wyjścia do koniecznego minimum. - apeluje Wojciech Papiewski, lekarz oddziału płucnego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego:

W okresie największego stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu należy unikać wychodzenia na zewnątrz i otwierania okien w mieszkaniach. Warto również zaopatrzyć się w maskę antysmogową i zrezygnować z aktywności fizycznej na powietrzu.  Powinny pamiętać o tym dzieci i osoby starsze, osoby przewlekle chore, a także kobiety w ciąży.

Jakie prognozy?

Jak mówi Grażyna Krugły - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego przewidywana jest zmiana warunków atmosferycznych: - Temperatura idzie do góry, zwiększy się również wiatr, więc powietrze "ruszy się". Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w okresie jesienno-zimowym będziemy narażeni na takie sytuacje. Zwłaszcza rano i wieczorem - kiedy rozpalamy w piecach.

Faktyczna oszczędność?

Jadąc samochodem - zaoszczędzimy trochę czasu. Wrzucając do pieca byle co - w naszych kieszeniach zostanie kilka złotych więcej. Jednak dzieląc śmieci na te 'palne w dzień' i 'palne w nocy' zastanówmy się, czy oszczędności które dzięki temu zgromadzimy są cenniejsze od zdrowia naszego i naszych bliskich.