Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Piątek, 27 listopada 2020

RADOM

40 nowych miejsc pracy w ramach ekonomii społecznej

poniedziałek, 19 marca 2018 09:06 / Autor: Monika Nowakowska
foto:MOWES
Monika Nowakowska

W subregionie radomskim powstanie kolejnych 40 miejsc pracy w ramach ekonomii społecznej. Ponad 700 tys. zł otrzyma 11 nowych przedsiębiorstw społecznych, których biznesplany zostały zaakceptowane i skierowane do realizacji.

To efekt działalności Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, którego misją jest pomoc osobom bezrobotnym, zwłaszcza z newralgicznych grup społecznych - mówi animator lokalny ośrodka Agnieszka Bulska:

Pomoc mOWES skierowana jest z jednej strony do wszystkich oddalonych od rynku pracy, tj. głównie osób niepełnosprawnych, trwale bezrobotnych, osób do 30 lub powyżej 50 roku życia, wychodzących z bezdomności, uzależnień, byłych więźniów czy osób chorych psychicznie. Z drugiej strony wspierani są lokalni liderzy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Mile widziana jest współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, biznesem oraz innymi podmiotami – jak kluby sportowe, parafie, domy kultury, a także podmiotami dedykowanymi pomocy społecznej i reintegracji zawodowej, jak centra i kluby integracji społecznej, Zakłady Aktywności Zawodowej i Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Tematyka projektowanej działalności to usługi typowo lokalne, np. gastronomiczne, porządkowe i remontowe, sprzątające czy reklamowe. Ale nowe przedsiębiorstwa społeczne mają także w planach np. prowadzenie warsztatów druku 3D, programowania komputerowego, prowadzenia hostelu dla bezdomnych, planują także zajmować się rękodziełem, szyciem zabawek i pościeli czy prowadzeniem lecznicy weterynaryjnej:

Zainteresowanie projektem „Inkubacja i Wsparcie Ekonomii Społecznej w subregionie radomskim” cieszyło się dużym zainteresowaniem społecznym. O wsparcie ubiegało się aż 15 grup inicjatywnych. Dotacje przyznano Fundacj „Polskie Drogi”,  Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaźn”, Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowemu Ziemi Odrzywolskiej, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Regionalnego i Waluty Lokalnej, Stowarzyszeniu „Rodzina Razem 2015”, Fundacji Pomocy i Zooterapii, Fundacji Jesus Christ Security, Oddział w Radomiu, Stowarzyszeniu na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”, Fundacji Kreatywnych Innowacji KI, Fundacji Follow Me oraz Fundacji „Duchy Lasu, Duchy Historii”. W sumie fundacje, stowarzyszenia i samorząd wnioskowały o środki na stworzenie 55 miejsc pracy. Możliwości dotacyjne mOWES oraz względy merytoryczne pozwoliły na dofinansowanie 40 z nich. Teraz przed nowymi przedsiębiorstwami społecznymi etap rejestracji i wdrożenia.

- Aby organizacja pozarządowa mogła stać się przedsiębiorstwem społecznym musi spoełnić kilka kryteriów - mówi Agnieszka Bulska:

W zeszłym roku poprzez działania animacyjne i doradcze udało się stworzyć 90 nowych miejsc pracy w województwie mazowieckim, w tym 15 w subregionie radomskim.

Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony jest przez Fundację Fundusz Współpracy od 2012 roku. Dobry pomysł na biznes i rozeznanie rynku to podstawa sukcesu. Dzięki wsparciu ośrodka, fundacje mogą też liczyć na wparcie inwestycyjne i pomostowe:

Więcej na stronie internetowej www.mowes.pl. Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej mieści się przy Placu Stare Miasto 2. Dyżury odbywają się w poniedziałki - godz.9-13, we wtorki -10-13 lub w czwartki - 13 do 18.