Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Smardzewice
Dziś jest: Piątek, 23 kwietnia 2021

RADOM

Sezon na krwiodawców

wtorek, 08 maj 2018 12:05 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr Tytusa Chałubińskiego zaprasza do udziału w akcji poboru krwi. Zbiórka prowadzona będzie w najbliższą środę, 9 maja na placu przy ulicy Lekarskiej.

Ambulans Radomskiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie czekał na dawców w godzinach 12.00 - 16.00. Krew mogą oddać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów i u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała - mówi rzecznik lecznicy Elżbieta Cieślak:

Ważne też, by w ciągu ostatnich 12 miesięcy osoby te nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, artroskopii czy laparoskopii) oraz w ciągu ostatniego roku nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

- W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety), należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego. Przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi - dodaje Elżbieta Cieślak.